fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jeżeli dom będzie umieszczony na palach, do jego projektu trzeba dołączyć dodatkową dokumentację techniczną która będzie niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę. Taka dokumentacja musi zawierać plan instalacji urządzeń podziemnych na budowie, dane dotyczące istnienia przeszkód znajdujących się w gruncie, informacje o parametrach geotechnicznych gruntu, przepuszczalności warstw, składzie chemicznym wód gruntowych oraz ich poziomu projekt wykonania fundamentu na palach. (uprawnienia budowlane testy program)

Mikropale - budowa
Mikropale – budowa

Mikropale w praktyce

O tym czy należy zastosować mikropale podczas stawiania budynku musi zadecydować projektant po przeanalizowaniu badań geotechnicznych podłoża, które są wymagane by otrzymać pozwolenie na budowę. Do badań należy wykonać odwierty w kilku miejscach oraz pobrać próbki gruntu, które następnie będą dokładnie przebadane. (uprawnienia architektoniczne) Pale muszą znajdować się pod każdym narożnikiem budynku, pod wszystkimi połączeniami ścian nośnych oraz wzdłuż tych ścian. Nie ma potrzeby umieszczać ich pod ścianami działowymi, chyba że wymaga tego projektant. (uprawnienia budowlane pprzepisy)
Podwalinę na mikropalach należy wykonać również w miejscach gdzie ma być taras oraz schody. W miejscach gdzie mogą występować większe obciążenia trzeba gęściej rozmieścić kilka pali które mogą być krótsze. Gdy geodeta wytyczy budynek oraz oś fundamentu, należy zgodnie z projektem wytyczyć palikami miejsca wierceń.

Budowa mikropali

Prace związane z budowa mikropali zaczyna się od wywiercenia odpowiedniej liczby otworów przewidzianych w projekcie. Następnie umieszcza się w każdym z nich zawiesiny która ma na celu wzmocnić ściany otworu i zabezpieczyć przed rozmyciem. W ostatnim kroku wypełnia się wywierty zaprawą cementową. Należy przy tym pamiętać, że przed przystąpieniem do wiercenia otworów musi być przygotowana odpowiednia ilość zaprawy cementowej którą maja być wypełnione. (uprawnienia budowlane kontakt)
Masę betonową przygotowuje się na miejscu z cementu portlandzkiego. Otwory wykonuję się wiertłem bez wstrząsów. Na trudnych gruntach należy dodatkowo wzmocnić konstrukcje mikropali zbrojeniem. Można go wykonać z prętów przeznaczonych na zbrojenia lub stalowych profilów.
Po wykonaniu wszystkich pali należy je połączyć wieńcem żelbetowym, na którym będą stawiane ściany.

Koszty mikropali

Koszt wykonania mikropali nie zależy wyłącznie od powierzchni budynku. Aby oszacować ilość i wymiary pali niezbędnych do budowy bądź potrzebne informacje na temat warunków geologicznych, łącznej długości ścian nośnych oraz liczby narożników budynku i kominów. W zależności od wielkości budynku i ilości kondygnacji pale muszą być odpowiednio gęsto rozmieszczone. W ciężkim budynku z kilkoma stropami pale muszą być rozmieszczone gęściej niż pod lekkim domem. (uprawnienia budowlane 2022)
Koszt wykonania fundamentu na mikropalach podaję się w metrach jego długości by móc porównać go z innym rodzajem osadzenia budynku o innej wielkości. Oczywiście koszty wykonania fundamentu oraz zużytego materiały będzie inny w zależności od rejonu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com