fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Masywne rodzaje stropów występujące w starym budownictwie

Masywne stropowe konstrukcje tworzy się już od przeszło 150 lat i są one dość znane. Obecnie jednak takich konstrukcji już nie stosuje się w praktyce, ale w inżynierskich praktykach napotyka się wiele problemów związanych z naprawą takich masywnych stropów albo z koniecznością powiększenia nośności ich. Masywne stropy w starym budownictwie bardzo często ulegają uszkodzeniom. To sprawia, że należy je odpowiednio naprawiać albo też niekiedy zwiększać ich nośność. Nie jest to wcale proste zadanie dla inżynierów. (uprawnienia budowlane 2022)  

Masywne rodzaje stropów występujące w starym budownictwie
Masywne rodzaje stropów występujące w starym budownictwie

Różne rodzaje stropów

Patrząc na to, jaki materiał stosuje się do stropów w starych budynkach, stropy można podzielić na masywne, sklepienia oraz drewniane. Do masywnych rodzajów stropu możemy z kolei zaliczyć stropy posiadające stalowe belki, monolityczne żelbetowe, gęstożebrowe z prefabrykowanymi żelbetowymi belkami oraz stropy gęstożebrowe z monolitycznymi żelbetowymi belkami. Przykładem stropów ze stalowymi belkami może być strop odcinkowy, Moniera albo Kleina. Stropem z prefabrykowanymi belkami żelbetowymi jest m.in. Isteg, a z monolitycznymi żelbetowymi belkami jest np. Ackermana czy Westfala. Do najstarszych masywnych stropów zalicza się odcinkowe na żeliwnych belkach, a w dalszej kolejności są to stropy na belkach stalowych. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Uszkodzenia w stropie ze stalowymi belkami

Uszkodzenia w stropach z belkami stalowymi powstają na wskutek korozji, jaka obejmuje stal w belkach. Dużo rzadziej uszkodzenia pojawiają się na sklepieniach i ceramicznych płytach. Do najbardziej narażonych stropów na uszkodzenia są te zabudowane w miejscu, gdzie występuje większy poziom wilgotności. Takim pomieszczeniem jest np. piwnica. Dolne dwuteownikowe półki w tych warunkach są często w bardzo złym stanie. Warto zaznaczyć, że konstrukcje balkonów również bardzo często wykazują duży stopień uszkodzeń. Jest to wynikiem braku przeciwwodnej izolacji oraz blacharskich obróbek. W konsekwencji opadowe wody przenikają do wnętrza balkonowej konstrukcji, a woda może podciekać także od spodu balkonu. Wynikiem tego jest powstawanie korozyjnych uszkodzeń stalowych belek oraz mrozowe uszkodzenia na ceramicznych płytach. (uprawnienia budowlane) 

Najstarsze rodzaje stropów

Najstarszym stropem jest odcinkowy strop na żeliwnych belkach, a w dalszym czasie na belkach stalowych. Wykorzystywano je już w XIX wieku.   (uprawnienia budowlane program) Murarski mistrz z Essen J.F. Klein w roku 1892 dokonał opatentowania konstrukcji stropu płaskiego, który miał postać ceramicznej płyty. Była ona zbrojona za pomocą płaskowników ze stali. Stare budownictwo posiada często stropy Moniera. Mają one wygląd płyt żelbetowych, które opierają się o belki stalowe. Chociaż strop Moniera powstał stosunkowo wcześniej niż Kleina, to na początku nie cieszył się on zbyt wielkim zainteresowaniem i popularnością. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że najstarszym gęstożebrowym stropem jest strop Ackermana, który to pochodzi z roku 1909. Inne rozwiązania stosowane w XIX oraz XX wieku to stropy powstałe z cegieł dziurawek. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com