Kto może ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej?
Istotnie, aby uzyskać powyższe uprawnienia konieczne jest ukończenie jednego z kierunków studiów określonych w Rozporządzeniu. Określa to załącznik nr 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. Dotyczy ono samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. 2014 poz. 1278). W przypadku specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych bez ograniczeń oraz w ograniczonym kierunkami odpowiednimi są: telekomunikacja i elektrotechnika. Jak również elektronika, elektronika i telekomunikacja, miernictwo elektryczne oraz telekomunikacja (uprawnienia budowlane – egzamin). Jeżeli kandydat ubiega się o uprawnienia w ograniczonym zakresie, wówczas powinien ukończyć jeden z pięciu wymienionych kierunków pokrewnych. Są nimi informatyka, elektrotechnika, inżynieria elektryczna, programowanie sterowników oraz miernictwo elektryczne.
Specjalność instalacyjna w zakresie sieci – kierunki studiów
Uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie jest dostępne dla absolwentów kierunków właściwych. Takimi kierunkami są wiertnictwo nafty i gazu, energetyka, inżynieria naftowa, inżynieria gazownicza oraz inżynieria środowiska (egzamin na uprawnienia budowlane).
Uprawnienia w ograniczonym zakresie
Oczywiście o uprawnienia we wspomnianej specjalności można się starać zarówno w zakresie ograniczonym, jak i bez ograniczeń. W pierwszym przypadku dopuszcza się ukończenie studiów pokrewnych (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Istotnie są nimi wszystkie kierunki studiów, które wiążą się z budownictwem.
Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych
Powyższa specjalność daje możliwość starania się o uprawnienia bez ograniczeń i w ograniczonym zakresie. Mogą ubiegać się o nie absolwenci studiów na kierunku elektrotechnika, inżynieria elektryczna lub elektroenergetyka. Ważnym aspektem jest, że osoby, które ukończyły kierunki pokrewne mogą starać się o uprawnienia w tej specjalności w ograniczonym zakresie. Takimi kierunkami są elektronika, energetyka, elektronika i telekomunikacja oraz elektryczny transport szynowi (program egzamin uprawnienia 2019). Jak również miernictwo elektryczne i programowanie sterowników, automatyka i robotyka, transport. Godnym uwagi jest fakt, że w przypadku transportu należy posiąść wiedzę oraz umiejętności dotyczące zabezpieczania ruchu pociągów lub sterowanie ruchem w transporcie.