fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Alternatywa dla kotłów rozporowych

Kotwy chemiczne wykorzystujące zjawisko adhezji, umożliwiają realizację bardzo silnych oraz niezwykle trwałych połączeń zarówno w materiałach o dużej, jak i małej wytrzymałości. Kotwy chemiczne to idealna alternatywa dla tradycyjnych kołków rozporowych. W naszym artykule podpowiadamy, jak działają kotwy chemiczne, jakimi zaletami się odznaczają, a jednocześnie gdzie można je stosować oraz jak powinien wyglądać proces ich wykonywania. Zapraszamy!(uprawnienia budowlane kontakt)

Kotwy chemiczne

Jak działają?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kotwy chemiczne wykorzystują zjawisko adhezji. Jest to przyciąganie powierzchniowe, jakie powstaje pomiędzy ścianą a mieszanką kotwy chemicznej. (uprawnienia budowlane 2022) Mieszanką tą często jest masa żywiczna. Kotwy te nie generują w ogóle naprężeń do podłoża podczas kotwienia. Można aplikować je od razu ze specjalnych tub lub kapsułek. Kotwy chemiczne mogą być stosowane zarówno do budowy nowych obiektów budowlanych, jak i także do remontowania starych budynków – zużycie materiału ścian nie wpływa w sposób istotny na trwałość wykonanego połączenia. Kotwy chemiczne doskonale sprawdzą się zarówno do mocowania na podłożach pełnych mocnych (beton), słabych (beton komórkowy, cegła) oraz podłożach z pustymi przestrzeniami (pustak, cegła dziurawka). Kotwy chemiczne – zwane także przez niektórych iniekcyjnymi – mogą być wykorzystywane do montażu na podłożach zniszczonych i tych o dość osłabionej konstrukcji. Co ważne, można je aplikować na krawędziach ścian, ponieważ nie rozpierają materiału, a tym samym nie powodują uszkodzenia mechanicznego jej fragmentu – z tego względu na krawędziach ścian nie należy stosować kołków rozporowych. Kotwy iniekcyjne odznaczają się znaczną odpornością na warunki atmosferyczne, wobec czego doskonale sprawdzają się również podczas montażu na zewnątrz budynków. Kotwy chemiczne sprawdzają się także do naprawy uszkodzeń w miejscach, w których wyrwane zostały kotwy mechaniczne.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zalety

Do podstawowych zalet kotew chemicznych można zaliczyć znacznie większą nośność względem kotew mechanicznych. Cecha ta dotyczy przede wszystkim ścian o uszkodzonej strukturze lub wykonanych z gorszej jakości materiałów. Kolejna zaleta związana jest z tym, że kotwy iniekcyjne nie generują naprężeń, przez co stają się bardzo uniwersalnym sposobem łączenia materiałów – zwłaszcza na krawędziach oraz przy narożnikach ścian. Poprzez solidne wiązanie wewnątrz wykonanego otworu w ścianie, kotwy chemiczne mogą punktowo wzmacniać konstrukcje ścian, odciążając tym samym newralgiczne miejsca, na które działają największe siły. Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym fragmencie artykułu, kotwy chemiczne cechuje znacznie wyższa trwałość połączenia, większa szczelność, a także mniejsze ryzyko powstawania pęknięć lub szczelin. Szczelność kotew chemicznych bardzo mocno wpływa na ich wszechstronność montażu. Kotwy te o wiele lepiej znoszą implementowanie na zewnątrz budynków niż np. kotwy mechaniczne. Szczelność połączenia ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w okresie zimowym.(uprawnienia budowlane program)

Jak stosować kotwy?

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym na rynku są obecnie kotwy chemiczne z tub. Ich aplikacja jest bardzo prosta oraz niewymagająca. Niemniej, podczas wykonywania kotew warto zaznajomić się z kilkoma istotnymi zasadami i przede wszystkim zaleceniami producenta. Pierwszym krokiem powinno być wywiercenie odpowiedniego otworu w ścianie. Nie musi być on idealnie równy, ponieważ żywica i tak szczelnie uzupełni wszelkiego rodzaju szczeliny. Od wyprofilowania otworu ważniejsze jest jednak jego dokładne oczyszczenie. Pył, a także fragmenty materiału ściany najlepiej usunąć za pomocą odkurzacza lub wdmuchiwania sprężonego powietrza. Im mniejsza ilość zabrudzeń pozostanie w otworze, tym kotwa chemiczna mocniej zwiąże, tworząc stabilniejsze i mocniejsze połączenie. Jeśli otwór wykonujemy w materiałach z pustymi przestrzeniami (pustaki, cegły dziurawki), warto dodatkowo wzmocnić ich nośność poprzez zaaplikowanie tulei siatkowej. Uprzedni montaż tulei znacznie ułatwi iniekcję masy chemicznej. Przed aplikacją można zaopatrzyć się w specjalną dyszę mieszającą, która odpowiednio zmiesza składniki kotwy chemicznej. Dyszę taką montuje się na otworze tuby. Mieszanka musi mieć jednolity kolor – tylko wówczas będziemy mieć pewność, że jest ona odpowiednio wymieszana.(uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.