fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zawieszane okładziny, które montuje się m.in. nad wjazdem do garażu nie stanowią wentylowanej elewacji. Powinno się je nazywać podwieszanymi zewnętrznymi sufitami. Chcąc przeprowadzić kontrolę, trzeba skupić się na kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest sprawdzenie, czy nie doszło do wybrzuszeń na połaciach sufitowych. Jeżeli występują, oznacza to, że któryś z elementów podkonstrukcji jest uszkodzony. Kolejną kwestią jest sprawdzenie, czy połacie na suficie nie ulegają względem siebie przesunięciu, oraz czy są one zanieczyszczone. Ważne jest również, aby przy wentylacyjnych szczelinach nie znajdowały się małe fragmenty paroprzepuszczalnej folii bądź wełny mineralnej. (uprawnienia budowlane 2022) Jak widać, kontrola zawieszanych okładzin jest bardzo ważna.

Kontrola zawieszanych okładzin
Kontrola zawieszanych okładzin

Ważne elementy podczas przeprowadzania kontroli

Podczas przeprowadzania kontroli ważną kwestią są elementy, na okładzinie wentylowanej elewacji są zawieszone. Zazwyczaj tego rodzaju okładziny nie są dobrym materiałem do zawieszania na nich flag, banerów reklamowych, kamer, czy anten. Jeżeli dokonamy zawieszeń na takiej okładzinie, narażamy siebie i innych na zagrożenie zdrowia, a czasami nawet życia.(akty prawne uprawnienia budowlane) Planując dokonać zawieszeń należy do ścian zamontować podkonstrukcyjny element bądź nośną konsolę. To spowoduje, że obciążenie przeniesie się z okładziny a zawieszony element nie będzie stwarzać zagrożenia. Ważną częścią kontroli jest weryfikacja zewnętrznych elementów, takich jak rynny, rury. Jeżeli któryś z tych elementów będzie przeciekać, z pewnością wpłynie to negatywnie na okładzinę. Termoizolacja ulegnie zawilgoceniu a okładzina zacznie się przebarwiać.

Problemy z wentylowanymi elewacjami

Częstym problemem wentylowanych elewacji jest zapychanie się od wewnątrz wentylowanej przestrzeni. Taki problem można odkryć patrząc na stan wentylacyjnych szczelin. Zapchanie jest wynikiem uszkodzeń paroprzepuszczalnej folii bądź rozprężeniem albo zsunięciem się wełny mineralnej. Zapchane kratki przy części cokołowej bądź attykowej elewacji także może negatywnie wpłynąć na przepływ powietrza. Ze względu na wyżej wymienione problemy, podczas kontroli osoba sprawdzająca wentylowaną elewację ma obowiązek dokona stosowych zapisów i zlecić prace naprawcze. (uprawnienia budowlane program)

Wentylowana elewacja na podkonstrukcji drewnianej

Wentylowana elewacja na podkonstrukcji drewnianej wymaga oceny drewna. Drewno sprawdza się pod kątem biologicznej korozji. Ważny jest również stan związany z przeciwogniowym zabezpieczeniem. Przeprowadzając okresowe kontrole wentylowanych elewacji trzeba zweryfikować antykorozyjne zabezpieczenia wszystkich metalowych elementów. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Wszelkie niezgodności umieszcza się w protokole z kontroli. Opisuje się tam uszkodzenia przy malarskich powłokach, bądź przy innych antykorozyjnych zabezpieczeniach. Będąc w posiadaniu wentylowanej elewacji o stalowej podkonstrukcji, gdzie zabezpieczenia stalowe mają malarską bądź cynkowaną powłokę, należy je regularnie kontrolować. Najlepiej co dwa lata przeprowadzić kontrolę powłok i ocenić ich stan. Do przeprowadzenia kontroli przyda się techniczny endoskop. Kontroli powinny podlegać przypadkowe fragmenty na elewacji i obejmować powierzchnię nie mniejszą niż 10%. Tylko taka kontrola da nam dobre wyniki.(uprawnienia budowlane kontakt)

Przeprowadzając techniczną kontrolę dotyczącą stanu budynku ważne jest, aby zwrócić uwagę przy wentylowanej izolacji na warstwę termoizolacyjną. Niekiedy mogą powstać w tym miejscu uszkodzenia, które spowodują mniejszą estetykę budynku, a często także termoizolacyjne właściwości się obniżą. Warto dokonywać kontroli regularnie, a budynek będzie posiadał swoje właściwości i dobrą prezencję przez wiele lat.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com