fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przestrzeganie przepisów prawa budowlanego

Istotnie prawo dokonywania kontroli w ww. kwestii mają organy nadzoru budowlanego (program na uprawnienia budowlane). Przede wszystkim sprawdzana jest zgodność wykonywanych robót budowlanych z obowiązującym prawem budowlanym. Oczywiście weryfikowane są również warunki decyzji o pozwolenie na budowę oraz zgodność z projektem budowlanym. Ważnym aspektem kontroli jest także sprawdzenie, czy osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne na budowie posiadają odpowiednie uprawnienia.

Przestrzeganie przepisów prawa budowlanego

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie

Z pewnością w tej części należy również wspomnieć o samodzielnych funkcjach technicznych w budownictwie. Otóż za ww. funkcje prawo budowlane uznaje działalność, która jest „związana z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych”. Przede wszystkim taka działalność obejmuje kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi (art. 12 ust. 1 pkt 2 p.b.) (uprawnienia budowlane – egzamin). Jak również wykonywanie nadzoru inwestorskiego (art. 12 ust. 1 pkt 4 p.b.) oraz sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych (art. 12 ust. 1 pkt 5 p.b.).

Co jeszcze mogą sprawdzać organy nadzoru budowlanego?

Oczywiście poza przedstawionymi wcześniej kwestiami, organy nadzoru budowlanego mogą sprawdzać też inne rzeczy. Istotnie kontrolują wyroby wykorzystywane podczas wykonywania prac budowlanych (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Ważnym aspektem jest to, że muszą być one zgodne z art. 10 prawa budowlanego. Okazuje się jednak, że zgodnie z przepisami kontrola może dotyczyć wyłącznie tych czynności. Zatem nadzór budowlany nie jest uprawniony do naruszania decyzji wydanych przez organ architektoniczno-budowlany. Fakt ten wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł w sprawie II OSK 1856/16, że „organy nadzoru budowlanego mogą jedynie monitować do właściwego organu o wzruszenie decyzji o pozwoleniu na budowę z uwagi na wyniki kontroli prawidłowości postępowania administracyjnego przed organami administracji architektoniczno-budowlanej oraz wydawanych w jego toku decyzji i postanowień”.

Prawidłowość postępowania administracyjnego

Godnym uwagi jest fakt, że poza wymienionymi wcześniej czynnościami organy nadzoru budowlanego mają prawo do sprawdzania kwestii prawidłowości postępowania administracyjnego. Weryfikują to w organach administracji architektoniczno-budowlanej (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). Oczywiście sprawdzają także poprawność wydawanych w toku tego postępowania postanowień oraz decyzji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com