fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kontrola przestrzegania BHP z zastosowaniem dronów

Budowlana branża cały czas bije swoje rekordy. Zwiększona ilość budowlanych prac sprawia, że wzrasta w związku z tym ryzyko związane z wypadkami. Rozwiązaniem mogą być tu kontrole przeprowadzane przy pomocy dronów.    (uprawnienia budowlane kontakt)  Chociaż branża budowlana może spowolnić, to dynamika rozwijania się tego sektora z pewnością nie spadnie. Chociaż obecny kryzys zarówno w Polsce, jak i w Europie spowodował, że ludzie mniej interesują się zaciąganiem kredytów na mieszkania czy na budowę domów, to jednak branża budowlana nadal realizuje kolejne inwestycje. Większość ludzi stara się nabyć nieruchomość za gotówkę. W związku z tym, że prace budowlane nie odnotowują spadków a pracowników na budowie jest wiele, warto przeprowadzać kontrole przestrzegania zasad BHP, aby ograniczyć wypadki na budowie i ułatwić prace kontrolne. (uprawnienia budowlane cennik) 

Kontrola przestrzegania BHP z zastosowaniem dronów
Kontrola przestrzegania BHP z zastosowaniem dronów

Drony na budowie

Branżowe firmy poszukują ciągle rozwiązań, które pozwolą zwiększyć poziom efektywności obniżyć koszty, a zarazem poprawić bezpieczeństwo w pracach budowlanych. Rozwiązaniem może okazać się dron. Zarówno w budowlanej branży, jak i wydobywczej z dronów korzysta się w celu przeprowadzania audytu. Mogą one bardziej efektywnie monitorować przebieg prac na budowie, dokonać laserowego skanowania oraz uzupełnić potrzebne informacje do modelu BIM. To pozwoli zmniejszyć ilość tworzenia poprawek w dalszym realizacyjnych etapach. Podczas badań geologicznych i geodezyjnych drony zbierają informacje dotyczące struktury danego gruntu. Są one wyposażone w termowizyjne kamery, co stwarza możliwość usuwania termicznych mostków. Są to miejsca, w których ucieka najwięcej ciepła.  (uprawnienia budowlane program) 

Zalety dronów

Do zalet dronu zalicza się przede wszystkim to, że czas związany z realizowaniem zadań jest krótki. W ciągu kilku godzin bezzałogowy samolot może wykonać pracę, jaka pracownikowi zajęłaby kilka roboczych dni. Tego rodzaju urządzenia docierają do potencjalnie niebezpiecznych miejsc, i w ten sposób wyręczają one pracowników z przeprowadzania tych kontroli. Za ich pomocą można uzyskać widok z góry dla elementów, które są trudno dostępne dla pracowników. Bezpieczeństwo w związku z tym zwiększa się, ponieważ nie ma tu konieczności, aby pracownik samodzielnie wspinał się na daną wysokość.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Poprawa bezpieczeństwa na budowie

Stosowanie na placach budowy dronów, aby wpłynęły one na poprawę bezpieczeństwa podczas przeprowadzanych prac wymaga tego, aby odpowiednio je przygotować. Muszą być one przede wszystkim używane zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przedsiębiorstwie Lafarge w Polsce powietrzne statki bezzałogowe wykorzystuje się między innymi w celu tworzenia sytuacyjnych map, a także do geodezyjnych obmiarów. Stosuje się je również po to, aby stworzyć plan ruchu na obszarze wytwórczego zakładu. Za pomocą bezzałogowych powietrznych statków można również wykryć pojawiające się w instalacji nieszczelności. Ma to miejsce, kiedy dron posiada w swoim wyposażeniu termowizyjną kamerę. Z pewnością jego zastosowanie ma więcej zalet, dlatego też warto zastanowić się nad użyciem takiego rozwiązania. (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com