fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcje zielonych dachów

Konstrukcja dachu zielonego na budynku posiada drenażową warstwę. Służy ona odprowadzaniu deszczu z dachu wprost do kanalizacji, jednocześnie pochłaniając część wody. To sprawia, że spływanie pozostałej wody jest opóźnione w czasie, i kanalizacja w związku z tym nie jest przeciążona. Takie rozwiązanie stanowi dobre przeciwpowodziowe zabezpieczenie. Wspomaga ono także funkcjonowanie kanalizacji miejskiej. Warto pamiętać, że zielone dachy na budynkach są wstanie w skali roku wchłonąć aż 80% deszczowych opadów. Dodatkowo zielony dach jest bardzo dobrą izolacyjną oraz akustyczną warstwą dla budynku. To powoduje, że zimą nie traci on ciepła, a latem nie przegrzewa się. Dodatkowo rośliny na dachu pochłaniają dźwięki odbijając akustyczne fale co sprawia, że poziom hałasu dochodzącego z ulicy zmniejsza się. (uprawnienia budowlane program) 

Konstrukcje zielonych dachów
Konstrukcje zielonych dachów

Projektowanie systemu zielonych dachów

Projektowanie oraz zakładanie systemu zielonego dachu ma zapewnić budynkom w mieście dobry poziom ochronnej bariery od zewnętrznych atmosferycznych czynników. W zabudowie miejskiej największym problemem są wyspy ciepła. Powstają one latem, w związku z nagrzewaniem się budynków, które są pokryte papą albo blachą. Ciepło, jakie powstaje wpływa niekorzystnie na komfort mieszkańców. W związku z tym ważne jest zastosowanie rozwiązania, które sprawi, że powstanie w budynku tzw. efekt chłodzący. Roślinność na dachu wpłynie na utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie, co wpłynie na ogólne poczucie komfortu u mieszkańców. (uprawnienia budowlane)

Ogród na dachu

Zielony dach o typie intensywnym sprawia, że inwestor może na dachu stworzyć ogród bądź park. Taką zieleń można użytkować cały rok.   (uprawnienia budowlane segregator )  W czasie tworzenia intensywnego dachu korzysta się z bujnych oraz różnorodnych roślin. Są to krzewy, kwiaty czy drzewka. Można dodatkowo wprowadzić do architektury ławki, pergole albo meble ogrodowe. Tak zaaranżowany dach będzie pełnić funkcję wypoczynkową oraz rekreacyjną. W związku z tym to właśnie ten rodzaj dachu jest najbardziej polecany dla hoteli, apartamentów, restauracji czy bibliotek. Warto pamiętać jednak, że taki dach wymaga większych nakładów związanych z regularną pielęgnacją, niż w przypadku zastosowania ekstensywnego dachu, ale końcowy efekt jest spektakularny i niepowtarzalny. (uprawnienia budowlane kontakt)  

System intensywnego dachu

System intensywnego dachu został zaproponowany przez markę Tack – R. Ma on kompleksowy charakter. Na żelbetowy strop nakłada się gruntujący preparat Base- R R Dr, Base – R W. Na niego należy umieścić kolejno samoprzylepną paraizolację Tack-R S ALU S26. W dalszym etapie przy pomocy poliuretanowego kleju KDT 12 mocuje się termoizolację o typie EPS 100. Na nią kładzie się dwie bitumiczne membrany, a mianowicie samoprzylepną Tack-R SU20 S25, a także membranę termozgrzewalną o typie Tack-R Green S40. Dalszy etap prac polega na instalacji drenażowej warstwy GreenDrain, filtrującej włókniny GreenFiltr 100 oraz nałożeniu substratu o typie GreenST Herba. W ostatnim z etapów należy posadzić intensywną roślinność. (uprawnienia budowlane 2022)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com