fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcje dachowe wykonane z drewna

Mówiąc o drewnianych konstrukcjach dachowych, możemy wyróżnić konstrukcję typu inżynierskiego oraz konstrukcję typu ciesielskiego. Konstrukcja dachowa typu ciesielskiego to konstrukcja z ustrojów drewna. Siły które powstają w elementach składowych konstrukcji są przekazywane w miejscach, gdzie zostały złączone połączeniami ciesielskimi. W tradycyjnych ciesielskich konstrukcjach do połączeń używa się gwoździ, śrub, klamer, czy kołków (egzamin na uprawnienia budowlane). Mają one charakter pomocniczy przy pracach konstrukcyjnych. W nowoczesnych konstrukcjach zamiast wykonywania pracochłonnych połączeń, wykorzystuje się drewniane konstrukcje, które są mniej pracochłonne. Jej złącza wykonywane są przy pomocy odpowiednich narzędzi mechanicznych. Jeżeli powierzchnia budynku jest duża, nie stosuje się konstrukcji ciesielskich. W takim wypadku wykorzystywane są konstrukcje inżynierskie, gdzie stosowane złącza to gwoździe, klej i pierścienie, a także wiele innych materiałów. Taki rodzaj złącz jest mniej podatny na wszelkie odkształcenia, i w związku z tym odkształcenie całej konstrukcji inżynierskiej jest dużo mniejsze niż w przypadku konstrukcji ciesielskiej.

Konstrukcje dachowe

Drewno wykorzystywane przy konstrukcji dachów

Najważniejszą cechą drewna wykorzystywanego do konstrukcji dachów jest jego suchość. Suche drewno zapobiegnie gniciu oraz wypaczeniu się. Jeżeli jest wilgotne, może ulec procesom gnicia, a samo łączenie takiego drewna wiąże się z negatywnymi skutkami (program na uprawnienia budowlane). Na skutek późniejszego wysychania drewna, połączenia drewniane mogą ulec rozluźnieniu. Aby konstrukcja była bezpieczna, ważne jest stosowanie środków przeciwgnilnych i przeciwogniowych. Drewniana konstrukcja dachowa jest bardziej palna, a stykanie się drewna z murem może powodować gnicie.

Wiązary na dachu

Więźba dachowa to konstrukcja, na które znajduje się podkład dachowy, czyli pokrycie takie jak deski czy łaty. Ma za zadanie przenieść ciężar z dachu na mury budynku, a w niektórych przypadkach na strop. Głównym elementem konstrukcyjnym są wiązary. Wiązar składa się ze skrzyżowanych prętów tzn. dwóch krokwi. Można wyróżnić dwa rodzaje wiązarów: wiązar pełny i wiązar pusty (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Wiązary puste mają mniej elementów składowych i stosuje się przy użytkowym poddaszu. Pełne wiązary mamy, gdy poddasze jest nieużytkowe.

Jaka jest różnica między konstrukcjami ciesielskimi a inżynierskimi?

Podstawowa różnica między konstrukcją ciesielską a konstrukcją inżynierską jest rodzaj łączeń (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Ma on związek z odkształceniami konstrukcji. Konstrukcje ciesielskie powinny być stosowane, gdy pokrycie dachowe ma niewielką rozpiętość pomiędzy podporami. Ze względu na oszczędność drewna, konstrukcje dachowe ciesielskie mają zastosowanie w szczególnych przypadkach, choć dawniej stosowano je bardzo często. Normy dotyczące konstrukcji drewnianych wskazują, że wszystkie powinny być zgodne z wymiarami, jakie wskażą statyczne obliczenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com