fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czy kolor ma znaczenie?

Architektura ceni kolory. Gdyby nie to, wszystkie fasady i inne elementy budynków byłyby jednobarwne. Tymczasem większość, także polskich, miast może się pochwalić kolorowymi budynkami i rynkami. Okazuje się jednak, że celem barwnych budowli jest nie tylko cieszenie oka przyjezdnych turystów. Architekci doskonale wiedzą, że to barwa domu w dużej mierze zadecyduje o tym, jakie odczucia będzie on budził w oglądającym, a także o tym, czy budynek będzie zwracał na siebie uwagę.
A więc jaki kolor wybrać dla naszego domu, aby nie wtopił się w otoczenie?

Kolor Twojego domu - jaki kolor elewacji wybrać?
Kolor Twojego domu – jaki kolor elewacji wybrać?

Cienie bieli

Biel często traktowana jest jako kolor chłodny. Innym kojarzy się ze starymi wiejskimi chatami – tymi pomalowanymi na biało z kolorowymi ludowymi rysunkami, na przykład kwiatów.
Szlacheckie białe dworki wyglądały bardzo dostojnie na tle otaczającej je zieleni i także teraz, w takim właśnie leśnym otoczeniu, białe domy potrafią się wyróżniać. Obecnie architekci chętnie wybierają tę barwę z uwagi na duży zakres innych barw, z jakimi można ją zestawić.

Szarość

Szare fasady można traktować dwojako. Z jednej strony ten kolor łatwo można połączyć z innymi barwami.
Z drugiej strony szarość, występująca bez dodatku innej kolorystyki, może przytłaczać, przypominać zaniedbane szare kamienice. Jeśli chcemy mieć dom, który będzie się wyróżniać na tle innych, zdecydowanie nie powinniśmy wybierać szarości jako głównej barwy elewacji.

Ciepły beż, swojski brąz

Beż daje poczucie ciepła, tworzy środowisko przyjazne, znane z tradycji.
Brąz na pewno przyciągnie uwagę i da poczucie swojskości. Nie bez powodu tak chętnie stosowana jest oblicówka drewniana lub chociaż jej fragmenty. Tak tworzy się dom bardziej swojski i przyjazny.

Wyróżniająca się czerwień

Czerwień, a także podobne odcienie i kolory, na przykład róż, zdecydowanie wyróżnią dom spośród innych, a im bardziej jaskrawy kolor, tym bardziej zwróci na siebie uwagę.
Jaskrawe i czerwone odcienie mogą wydawać się jarmarczne i mogą przysłonić inne elementy budowli.
Z pewnością znajdą się jednak osoby, które docenią przyjazne i radosne wrażenie, jakie sprawia taki dom.

Błękitne elewacje

Błękit, choć kojarzony jest z błękitem nieba, jest kolorem chłodnym. Najjaśniejsze odcienie koloru niebieskiego mogą się kojarzyć też z szarością lub brudną bielą. Kolor niebieski, błękitny nadaje budynkowi poważny ton.

Zieleń domu

Zieleń, choć może się nieco zlewać z otoczeniem, sprawia uspokajające wrażenie i kojarzona jest z przyrodą. Na elewacjach domów zieleń najczęściej łączy się z brązem i bielą – barwami neutralnymi.

Modna czerń

Rzadko spotyka się czarną elewację. Niemniej dom o czarnym kolorze może wyglądać bardzo interesująco
i oryginalnie, gdy doda się do niego inny, bardziej jaskrawy odcień.
Kolory neutralne, do których należy właśnie barwa czarna, odpowiada tym, którzy chcą, aby ich dom gustownie wtopił się w otoczenie. Dokładając do elewacji dodatkowo, również neutralną, biel lub szarość, możemy w elegancki sposób zaakcentować detale i ciekawe elementy konstrukcji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com