fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Klasyfikacja asfaltów z zastosowaniem Superpave

Superpave bardzo często wykorzystuje się do przeprowadzania analizy, mającej na celu ocenić możliwość pojawiania się niskotemperaturowych spękań na nawierzchni. Zimą 2011/2012 pojawił się ten problem wraz z pamiętnym zimowym sezonem. Wielu twierdzi, że ten problem nadal nie został w całości rozwiązany. Właściwe jest w związku  z tym stawianie wymagań twardym asfaltom i mieszankom asfaltowego betonu o wysokim poziomie sztywności modułu. Badanie niskotemperaturowych właściwości wykonuje się dla mineralno – asfaltowych rodzajach mieszanek, które bardzo różnią się od wyników z przeprowadzonych badań asfaltowych niskotemperaturowych rodzajów lepiszczy. Klasyfikacja przy zastosowaniu systemu Superpave jest tu krokiem, który zmierza w dobrym kierunku. (uprawnienia budowlane 2022)  

Klasyfikacja asfaltów z zastosowaniem Superpave
Klasyfikacja asfaltów z zastosowaniem Superpave

Optymalny asfalt

Prace prowadzone w związku z systemem Superpave będą w dalszym etapie prowadzić do dokonania najbardziej optymalnego asfaltu dla danej warstwowej nawierzchni. Na terenie Polski łatwo zauważyć, jak wiele publikacji powstaje o tej tematyce, co z pewnością idzie w kierunku rozpoczęcia wprowadzania tego systemu z teorii do praktyki. Jednak opieranie się tylko o system, bez oparcia się o krajowe doświadczenia związane z projektowaniem mineralno – asfaltowych mieszanek może nie stanowić dobrych działań. Analizując zapisy z literatury, gdzie zostały określone klimatyczne strefy oraz sklasyfikowano asfalty pod kątem ich funkcjonalnego rodzaju, można stwierdzić, że system Superpave nie jest gotowy, aby został wprowadzony do branży budowlanej w Polsce. (uprawnienia budowlane program) 

Strefy klimatyczne dla asfaltów

Dokonując analizy klimatycznych stref oraz rodzajów funkcji asfaltów można stwierdzić, że stosowane w Polsce asfalty mają za wysokie dolne oraz górne wartości PG.  (uprawnienia budowlane) Chociaż zjawisko związane z koleinowaniem się nawierzchni obecnie spotyka się dość rzadko, to jednak przyczyną ich powstawania nie jest nieodpowiednio dobrany asfalt do nawierzchni. Wraz z wprowadzeniem klasyfikacji pod kątem funkcjonalnego rodzaju na terenie USA przyczyną związaną z koleinowaniem się nawierzchni było zastosowanie asfaltów, które były zbyt miękkie. Dodatkowo tak miękkie asfalty mogą wpływać na zmniejszenie poziomu trwałości nawierzchni zmęczeniowej. (uprawnienia budowlane segregator )  

Kryteria doboru związane z Superpave

Patrząc na kryteria związane z doborem za pomocą systemu Superpave sprawiają, że asfalt o szerokim temperaturowym zakresie może stanowić problem. Funkcjonalne rodzaje lepiszczy do asfaltu nie spełniają granicy dolnej wynoszącej PG -34°C. Dokonanie opracowania klimatycznych stref pokazuje, że w niektórych z rejonów na terenie naszego kraju, na drogach ekspresowych i autostradach można zastosować drogowy asfalt 70/100, posiadający PG 58-28. Jednak wielu autorów publikacji twierdzi, że jest to rozwiązanie trudne do zaakceptowania, a jednocześnie bardzo zaskakujące. Chociaż system nie jest przygotowany na Polskie warunki, to pojawiające się wielokrotnie publikacje zapewne sprawią, że wraz z upływem czasu system ten może zagościć w naszym kraju. Jednak do tego potrzebne są liczne analizy oraz badania.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com