fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kładki wykonane ze stali dla pieszych

Stalowe kładki wykonane dla pieszych mogą przybierać różnorodne kształty, ale przeważają tu jednak podwieszane układy, gdzie łuk stanowi najmocniejszy wizualny akcent.  Na rynku istnieją też kładki o nietypowej oraz symbolicznej konstrukcyjnej formie. Do stalowych kładek można zaliczyć m.in. cięgnową konstrukcje. Stal jest lekkim konstrukcyjnym materiałem, która łączy ze sobą możliwość stosowania współczesnych obliczeniowych analiz MES i nieograniczoną właściwie niczym wizją architektów. To spowodowało na przełomie ostatnich kilkunastu lat pojawienie się kładek o niespotykanych dotąd formach, przeznaczonych dla pieszych. Obecnie dominują podwieszane układy, albo układy łukowo bądź pylonowo – cięgnowe. Takich popularnych kładek mamy coraz więcej na terenie Polski. W ostatnich latach pojawiło się też wiele technicznych pism, odnośnie takich konstrukcji. (uprawnienia budowlane program) 

Kładki wykonane ze stali dla pieszych
Kładki wykonane ze stali dla pieszych

Konstrukcyjna symboliczna forma kładek dla pieszych

Przykładem takiej kładki jest znajdująca się w Singapurze kładka o nazwie Henderson Waves. Kształtem przypomina ona węża, który to zbudowany jest z czterech falujących podłużnych łukowych dźwigarów. Dźwigary te mają prostokątny poprzeczny przekrój.  (uprawnienia budowlane) Dwa z nich znajdują się pod pomostem. Opierają się one na podporach betonowych. Jeden z nich zlokalizowany jest z boku w poziomie, a kolejny biegnie wzdłuż osi kładki, w jego górnej części. Każdy z czterech łuków łączy się w sposób poprzeczny za pomocą gęsto rozmieszczonych krzywolinijnych żeber. Do nich natomiast przymocowuje się osłaniające panele wykonane z drewna. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Kładki stalowe o helikalnej konstrukcji

Linia znajdująca się na powierzchni stożka bądź walca, która przecina tworzące tych brył pod kątem stałym nazywa się Helisą. Wzdłuż tej linii skręca się w spiralny sposób rury, albo też stalowe kształtowniki, które stanowią część przestrzennej kratownicy. Helikalny rodzaj konstrukcji zbudowany jest przeważnie z dwóch do czterech spiral, które skręca się parami w odwrotnych kierunkach, a w węzłach wzajemnie się je łączy. Tak powstaje przestrzenna kratownica, gdzie krzyżulce stanowią dane odcinki. Z tego względu, że są one nieprostolinijne, znacznie się zginają co powoduje, że taką konstrukcję w całości należy podłużnie usztywnić, stosując do tego celu dwa, bądź maksymalnie cztery podłużne pręty. Pręty te biegną na poziomie dolnym i górnym konstrukcyjnego poprzecznego przekroju.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Kładka o konstrukcji przestrzennej kratownicy

Kładką o konstrukcji przestrzennej kratownicy jest znajdująca się na terenie Chin w mieście Changsha kładka Dragon King Harbour River Footbridge. Ma ona długość wynoszącą 184 metry, a jej konstrukcja zbudowana jest z kilku sekcji stalowej wstęgi. Wstęga ta określana jest jako tzw. niekończąca się wstęga Mobiusa, gdzie jej koniec zawsze połączony jest z jej początkiem. Kładka ta biegnąca przez jezioro posiada oddzielne trzy ciągi, których szerokość wynosi około 10 metrów. Najwyższy z ciągów osiąga wysokość 20,5 metrów ponad poziom wody. Konstrukcja kładki posiada na wierzchu blachę. (uprawnienia budowlane 2022)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com