fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gdzie szukać właściwych kierunków?

Zarówno kierunki odpowiednie, jak i pokrewne dla każdej specjalności uprawnień budowlanych są jasno określone w rozporządzeniu, na które często się powołujemy. Mowa tu o rozporządzeniu dotyczącym pełnienia  samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, a konkretnie do załącznika nr 2. Informacje, które tam znajdziemy, są podstawą do procesu kwalifikacji wykształcenia, który przeprowadza odpowiednia komisja. Stąd też gdy ubiegamy się o nadanie uprawnień budowlanych w konkretnej specjalności, musimy pamiętać nie tylko o pozytywnym zdaniu egzaminu. Właściwe wykształcenie i odpowiednia praktyka to nieodłączne części procesu zdobywania uprawnień budowlanych. Jakie są więc kierunki dla specjalności instalacyjnej? ( egzamin na uprawnienia budowlane)

Kierunki dla specjalności instalacyjnej telekomunikacyjnej

Kierunki dla specjalności instalacyjnej, tak jak zresztą dla każdej innej, są ściśle określone. W przypadku nieograniczonej specjalności telekomunikacyjnej, do kierunków odpowiednich zalicza się telekomunikację, elektronikę oraz elektrotechnikę. Możemy też do tego celu studiować elektronikę i telekomunikację lub miernictwo elektryczne i telekomunikacyjne. Te odpowiednie kierunki są obowiązujące także dla specjalności w zakresie ograniczonym. Natomiast na liście kierunków pokrewnych znajdziemy elektrotechnikę, miernictwo elektryczne i programowanie sterowników a także informatykę i inżynierię elektryczną. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Kierunki dla specjalności instalacyjnej sanitarnej

Ubiegając się o nieograniczone uprawnienia sanitarne, powinniśmy ukończyć wcześniej studia na odpowiednim kierunku, takim jak na przykład inżynieria środowiska. Nasz wybór może jednak też paść na inżynierię nafty i gazu, energetykę, inżynierię gazowniczą lub inżynierię naftową. Do nadania uprawnień ograniczonych będziemy potrzebowali ukończyć odpowiedni kierunek, którym może być na przykład inżynieria środowiska, gazownicza lub naftowa. Możemy wybrać też wiertnictwo nafty i gazu bądź energetykę. Kierunkiem pokrewnym jest budownictwo. (program uprawnienia budowlane)

Kierunki dla specjalności instalacyjnej elektrycznej

Odpowiednie kierunki dla specjalności elektrycznej są identyczne w przypadku ograniczonych i nieograniczonych uprawnień. Należą do nich elektrotechnika a także inżynieria elektryczna i elektroenergetyka. Wśród kierunków pokrewnych mamy do wyboru elektronikę, energetykę, elektronikę i telekomunikację, transport, automatykę i robotykę, elektryczny transport szynowy oraz miernictwo elektryczne i programowanie sterowników. (uprawnienia budowlane – egzamin)

Warte przypomnienia

To, że nasze wykształcenie musi odpowiadać kierunkom wymienionym w załączniku, już wiemy. Kwestię utrudnia niestety to, że w Polsce nazwy kierunków studiów nie zostały usystematyzowane. Z tego powodu, czasem oprócz dyplomu możemy zostać zobowiązani do dostarczenia także jego suplementu bądź wypisu. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com