fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kierownik budowy – fachowiec, którego trzeba zatrudnić

Istotnie podczas realizacji wszelkich obiektów budowlanych należy ustanowić kierownika budowy. Kwestia ta jest niezwykle ważna głównie w kontekście obiektów, na które wydane zostało pozwolenie na budowę. Jednak tyczy się to również niektórych obiektów jedynie zgłoszonych (egzamin na uprawnienia budowlane). Do takich obiektów zalicza się na przykład domy jednorodzinne, których obszar oddziaływania jest ograniczony do działki, gdzie realizuje się inwestycję. Choć tutaj nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, to jednak trzeba spełnić inne wymogi, takie jak ustanowienie kierownika budowy.

Kierownik budowy – fachowiec

Pozwolenie na budowę – kiedy się go nie wymaga?

Ważnym aspektem jest wspomniany wcześniej fakt, że nawet obiekty niewymagające pozwolenia na budowę muszą mieć ustanowionego kierownika. Poza wspomnianymi wcześniej budynkami, dotyczy to także innych inwestycji (program uprawnienia budowlane). Są nimi inwestycje wiążące się z montowaniem instalacji ze zbiornikiem na gaz płynny, których objętość nie przekracza 7m3. Istotnie takie zbiorniki mają za zadanie zasilanie urządzeń w domu jednorodzinnym. Co więcej, nie wymaga się pozwolenia na budowę w przypadku budowy sieci wodociągowych, telekomunikacyjnych oraz cieplnych . Jak również sieci elektroenergetycznych, których napięcie znamionowe nie przekracza 1kV.

Osoby zaangażowane w proces budowy

Oczywiście w trakcie budowy mogą pojawić się różne sytuacje (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Może pojawić się konieczność wykonania robót budowlanych w innych specjalnościach, niż te, które posiada kierownik budowy. Wówczas angażuje się do ich wykonania innego kierownika budowy, który posiada wymagane specjalności. Godnym uwagi jest fakt, że zatrudnienie kierownika budowy oraz kierowników poszczególnych robót budowlanych spoczywa na inwestorze.

Obowiązujące przepisy prawa budowlanego

Istotnie według przepisów ww. prawa właściwy organ może zwolnić inwestora z konieczności zatrudnienia kierownika budowy (program egzamin uprawnienia 2019). Dzieje się tak wówczas, kiedy realizowana inwestycja nie jest skomplikowana lub pojawiają się inne powody wskazujące na wydanie takiej decyzji.

Godnym uwagi jest fakt, że w przypadku konieczności zatrudnienia kierownika należy złożyć pisemne oświadczenie. Oświadczenie dołącza się do zawiadomienia o rozpoczęciu prac budowlanych (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). W przypadku zmiany kierownika w trakcie prac budowy do dokumentacji dołącza się odpowiednie oświadczenie oraz dokonuje stosownego wpisu w dzienniku budowy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com