fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kamienie narzutowe

Narzutowe kamienie mają polodowcowe pochodzenie (uprawnienia budowlane 2021). Są to zazwyczaj gnejsy, granity, jak i porfiry, wapienie, piaskowce itp. Kamienie narzutowe używa się do fundamentów w całości albo po wcześniejszym rozbiciu ich na mniejsze części. Robi się to przy pomocy klinów oraz dłutów. Aby wykonać budowlane elementy i okładziny stosuje się odpowiednio naturalne kamienie takie jak marmur, granit, piaskowiec, dolomit, alabaster. Granit jest wybuchową skałą, składającą się ze skalenia oraz minerałów i kwarcu, hornblendy, augitu itp. Jego budowa jest krystaliczna oraz ziarnista. Nadaje się do polerowania i szlifowania. Ten rodzaj kamienia cechuje się dużą wytrzymałością i twardością, ale w związku z wysokimi kosztami związanymi z obróbką jest mało stosowany w budownictwie. Wykonuje się z niego kolumny przy budynkach czy cokoły.

Kamienie narzutowe
Kamienie narzutowe

Właściwy marmur stosowany w budownictwie

Właściwy rodzaj marmuru to wapień o najstarszym pochodzeniu. Ma krystaliczną budowę i śnieżnobiałą barwę jeżeli nie posiada domieszek. Domieszki sprawiają, że przybiera on różnorodne kolory. Krajowy rodzaj marmuru ma często niejednolita barwę i zawiera pasma, żyłki itp. W budownictwie marmur ma zastosowanie przy licowaniu wewnętrznych ścian, na kolumny, stopnie, posadzki, podokienniki. Łatwo się obrabia, poleruje i szlifuje. Jednak pod wpływem wilgoci szybko ulega matowieniu (testy 2021 uprawnienia).

Zastosowanie dolomitów

Dolomit zbudowany jest z węglany wapniowego i magnezowego. Najczęściej ma domieszkę krzemionki, bitumu, manganu, żelaza itp. Dolomit można poznać po burzeniu się jego w stężonym solnym kwasie. Stosuje się go do licowania zewnętrznych oraz wewnętrznych ścian. Piaskowiec natomiast znajduje zastosowanie wyłącznie do licowania zewnętrznych ścian. Można go w prosty sposób kroić na cienkie płyty oraz obrabiać. Używa się go na elewację, ponieważ wraz z upływem czasu stają się odporne na wietrzenie i tym samym otrzymują efektowny wygląd. Jest odmiana ziarnistego gipsu miękkim materiałem, który łatwo daje się obrabiać (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Łupki

Łupki można w prosty sposób rozczepiać na cienkie płytki (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Po maszynowej obróbce sprawdzą się przy kryciu dachu. Jej wymiar zbliżony jest do ceramicznej karpiówki i wynosi odpowiednio 153×365 mm. W każdej z płytek wywierca się po dwa otwory, które służą do mocowania ich drutem do łat. Łupki stanowią bardzo dobry oraz trwały rodzaj materiały przy pokryciu dachowym. Niekiedy naturalne kamienie stosuje się jako kruszywo do betonów albo do zapraw. Są to zazwyczaj granity. Rzadziej zastosowanie tu znajdują marmury. Kruszywo otrzymać można poprzez odpowiednie rozdrabnianie kamieni.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com