fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jakość wapna

Zawartość w wapnie aktywnych związków CaO i MgO podawana jest w tlenkach, które nie są związane C02. Badania przeprowadzane są przy pomocy chemicznej analizy. Wydajność ciasta wykazuje miarodajność podczas oceny palonego w bryłach wapna (uprawnienia budowlane 2021). Im wydajność jest większa, tym więcej można uzyska zaprawy z danej ilości palonego wapna. Patrząc na wydajność, plastyczne właściwości ciasta oraz zdolność łączeń mniejszej albo większej ilości piasku wapno może być chude, średnio tłuste albo tłuste.

Jakość wapna

Wydajność cynkowej skrzyni

Wydajność cynkowej skrzyni bada się w podany dalej sposób (program na uprawnienia budowlane). Palone wapno w kawałkach I-i-2 cm umieszcza się w cynkowej skrzynce, której dno ma powierzchnię 1000cm² oraz 40 cm wysokości. Ilość umieszczonego wapna wynosi 5 kg. Do skrzyni wlewa się 10 litrów wody i w miarę gaszenia należy to mieszać, w razie potrzeby dolewając jeszcze wodę. Musi ona przy końcu gaszenia pokrywać wapno. Po upływie 24 godzin nadmiar wody zlewa się a skrzynia pozostaje otwarta do momentu, gdy nie zaczną pojawiać się pęknięcia. Kolejno należy zmierzyć wysokość ciasta w danej skrzynce, gdzie 1 cm odpowiada miarze 1 litrowi.

Niezgaszone pozostałości bada się, biorąc ciasto Ve po określeniu jego wydajności i rozcieńcza się z wodą. Dalej stopniowo przepuszcza się je przez sito, które ma 0,6 mm otwory i jednocześnie skrapla się wszystko małą ilością wody. To co zostanie na sicie suszy się do stałego ciężaru. Ciężar ten wyrażany w gramach dzieli się przez 10 i wychodzi w ten sposób procent nie zgaszonych cząstek w stosunku do zastosowanego palonego wapna.

Tłuste i chude palone wapno

Wapno tłuste palone, czyli inaczej niegaszone burzy się energicznie we wodzie, szybko ulega gaszeniu a ciasto jest białe, tłuste w dotyku i plastyczne. Chude wapno podczas gaszenia mniej się rozgrzewa, dłużej gasi i jest szorstkie w dotyku. Jego barwa jest brudnawa. Ciasto z tłustego wapna przyjmuje większa ilość piasku niż z chudego. Na 1 część tłustego ciasta przyjmuje do 4,5 części piasku pod względem objętościowym, a w przypadku chudego ciasta 1,5-r-2 części piasku. Objętościowy ciężar chudego wapna jest większy niż tłustego. Pozwala to na w miarę szybkie rozpoznanie stopnia tłustości przy zastosowaniu poniższej próby (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Wapienne ciasto – próba badawcza

Wapienne ciasto rozrzedza się z wodą do normalnej konsystencji. Stożek normowy wskazuje zanurzenie w niej na 12 cm. Do tych prób używa się zazwyczaj 3 kg ciasta. Napełnia się nim stożkowe wiadro i dolewa do tego 0,5 litra wody. To wszystko należy dokładnie wymieszać. Powstałą mieszaninę wstrząsa się do momentu otrzymania płaszczyzny, która będzie równa. Następnie stożek powoli opuszcza się. Jeśli zanurzenie wynosi mniej niż 12 cm, należy dolać wody i ponownie opuścić stożek. Następnie ciasto przelewane jest do naczynia, które ma pojemność od 1 do 3 litrów, waży się je i oblicza objętościowy ciężar (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Ciężar wynoszący ok. 1,3 T/m³ to wapno tłuste, 1,35 T/m³ wapno średnio tłuste, a 1,4 T/m³ charakteryzuje chude wapno.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com