fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jakie wymagania muszą spełniać materiały budowlane?

Podczas produkcji prefabrykatów stosuje się różnego typu materiały budowlane (nauka do uprawnień budowlanych). W tradycyjnym budownictwie, które miało zastosowanie przed postaniem prefabrykowanego budownictwa i rozwojem uprzemysłowionych metod opierających się o technikę prefabrykacji podstawowymi materiałami były: palone cegły, drewno, naturalny i sztuczny kamień. Do podstawowych materiałów można też zaliczyć materiały opierające się na spoiwie cementowym, gipsowym i wapiennym oraz metale.

wymagania materiały budowlane
wymagania materiały budowlane

Tradycyjny rodzaj budownictwa

W tradycyjnym budownictwie ściana wykonana z cegły przenosi obciążenia i jednocześnie stanowi cieplno – wilgotnościową osłonę i akustykę w pomieszczeniach. Podwójna rola ceglanego muru powoduje, że stosuje się tu znacznie grubsze ściany, niż wynika to z konstrukcyjnych zadań. Przy prefabrykacji chcąc zmniejszyć do minimum grubość np. wielkopłytowego prefabrykatu o wymiarze ściany mieszkalnej izby stosuje się jednofunkcyjny materiał ułożony w kilka warstw. Każda z warstw spełnia wyłącznie jedno zadanie. Konstrukcyjna warstwa przenosi obciążenia, izolacyjna pełni funkcje izolacji, a warstwa zewnętrznej faktury chroni ściany przed wilgocią (testy 2021 uprawnienia).

Produkcja nośnych prefabrykowanych elementów

Przy produkcji prefabrykowanych nośnych elementów z używanych w tradycyjnym budownictwie materiałów stosuje się kamień naturalny i sztuczny, drewno, metale oraz ich stopy, a także nowe materiały ze sztucznego tworzywa oraz inne. Są to np. aluminium i materiały tworzone z dwóch albo z więcej jednorodnych materiałów. Nie wszystkie te materiały spełniają wymienione wymagania, ponieważ nie ma takich materiałów, które spełnią je wszystkie jednocześnie. Drewno stosuje się w prefabrykowanym budownictwie w stolarstwie, w wykończeniowych pracach oraz do rusztowań, deskowań i form. Całe prefabrykowane obiekty z drewna wykonuje się w dużo większym zakresie na terenie krajów, gdzie mają jego duże zapasy. Z drewna można wykonać także domki kempingowe, mieszkalne, motele, garaże, budynki gospodarcze itd. W prefabrykacji coraz większym zastosowaniem cieszą się drewnopochodne materiały. Wykonuje się je z roślinnych włókien albo z drzewnych (program egzamin uprawnienia 2021).

Wielkowymiarowe jednofunkcyjne materiały budowlane

Zastosowanie do prefabrykowanych elementów wielkowymiarowych jednofunkcyjnych materiałów prowadzi do pomniejszenia grubości ścian, masy materiałowej oraz ciężaru prefabrykatów. Trzeba jednak użyć tu specjalizowane materiały, które mają wysokie cechy wytrzymałościowe, izolacyjne oraz inne. Trzeba dostosować je do funkcji, jaką ma spełniać każda z warstw w elemencie. Dlatego też należy wprowadzić do prefabrykowanego budownictwa nowe nieznane w tradycyjnym budownictwie materiały oraz ulepszać dotychczasowe (pytania na egzamin ustny do uprawnień). W taki sposób budownictwo stanie się bardziej rozwinięte i innowacyjne. Choć tradycyjne budownictwo nie zniknie z placów budów, to jednak może zyskiwać nowe, lepsze formy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com