fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gdzie pracuje inspektor nadzoru?

Praca inspektora nadzoru oceniana jest na znacznie łatwiejszą niż kierownika budowy. Osoba zatrudniona na takim stanowisku z reguły na budowie bywa raz w tygodniu. Jej zadanie polega głównie na odbieraniu prac wykonywanych przez firmę wykonawczą.

Miejsca pracy inspektora nadzoru budowlanego są zróżnicowane. Są to miejsca gdzie prowadzone są roboty budowlane. Czyli maszty, wiadukty, budynki, mosty, wieże budowle hydrotechniczne itp. Nadzór budowlany wymagany jest w tych bardziej wymagających robotach. Inspektora nie spotkamy więc przy prostym remoncie. A przynajmniej nie wymaga się tego przepisami prawa. Inspektor nadzoru poza nadzorem prac budowlanych ma też do wykonania pracę papierkową. Wykonuje ją z reguły w swoim biurze lub mieszkaniu.

Inspektorzy z reguły nie nadzorują jednej budowy. Mają ich kilka pod swoją opieką. Każdą z nich traktuje się indywidualnie. Inspektorzy podczas odbioru robót spotykają się z różnymi warunkami pogodowymi.

Narzędzia jakimi posługuje się inspektor nadzoru budowlanego to głównie poziomica, metrówka, dalmierz. W przypadku potrzeby wskazane materiały inspektor może poddać badaniom laboratoryjnym. Do wypełniania dokumentów z reguły potrzebny mu jest komputer. Korzysta również z programów do obróbki i odczytu projektów budowlanych oraz do wykonywania kosztorysów budowlanych.

 

Z kim pracuje inspektor nadzoru

Inspektor to pośrednim pomiędzy firmą wykonawczą a inwestorem. Jest to osoba reprezentująca inwestora, który nie ma obowiązku znać się na problemach technicznych spotykanych podczas robót budowlanych.

Główne zadania inspektora nadzoru budowlanego to:

  • nadzór nad pracami wykonawcy
  • współpraca z geologami
  • współpraca ze służbami ochrony środowiska
  • odbiór prac wykonawcy
  • pośrednictwo pomiędzy inwestorem i wykonawcą
  • negocjacje warunków realizacji prac

Aby zostać inspektorem nadzoru budowlanego niezbędne jest osiadanie uprawnień budowlanych.

 

Jaki jest czas pracy?

Inspektor nadzoru musi być w pełni dyspozycyjny. Jego godziny pracy nie są normowane, jednak powinien on być dostępny zawsze, gdy trzeba odebrać prace ulegające przede wszystkim zakryciu. W przypadku awarii oraz katastrofy budowlanej również inspektora wzywa się na miejsce wykonywanych prac.

Pełnienie funkcji inspektora nadzoru budowlanego to podjęcie samodzielnej funkcji. Są to stanowiska bardzo odpowiedzialne. Inspektor na równi z kierownikiem odpowiada za wykonywane prace. W przypadku błędów inspektor zostaje ukarany:

  • upomnieniem,
  • narzuceniem ponownego zdania egzaminu na uprawnienia budowlane
  • niemożnością pełnienia swoich funkcji na okres od roku do 5 lat.

Kary są zależne od stopnia popełnionej winy.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com