fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak wygląda praca murarza

Praca murarza wykonywana jest wewnątrz budynku lub na wolnym powietrzu. Może on bowiem murować zarówno ściany podczas wznoszenia obiektu jak również pracować wewnątrz dokonując murowania ścian podczas remontów. Murarz musi pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych. Powinien więc być odporny zarówno na wysoką temperaturę jak i na mrozy. Praca może być wykonywana na różnej wysokości, dlatego od murarza wymaga się aby nie miał lęku wysokości. Kontakt z substancjami chemicznymi powoduje podrażnienia skóry i alergie. Murarz musi więc znać zasady bhp i dokładnie wiedzieć jak poprawnie technologicznie wykonywać swój zawód.

 

Praca z ludźmi

Murarz z reguły nie pracuje sam. Fachowiec ma zawsze przynajmniej jednego pomocnika, który wykonuje za niego prostsze czynności. Osoba taka podaje materiał, wynosi gruz, miesza zaprawę murarską. Zadaniem murarza jest podejmowanie współpracy z innymi osobami na budowie. Ich praca jest bowiem często powiązana i wymaga wzajemnych konsultacji.

 

Organizacja czasu pracy

Osoba zatrudniona na stanowisku murarza z reguły nie pracuje samodzielnie. Praca ta ma często charakter zmianowy, gdyż opóźnienia mogą pociągać za sobą przestoje całej budowy. Zwykle murarz pracuje 8 godzin.

W zespole składającym się z kilku murarzy jest brygadzista, który nadzoruje całą grupą. Koordynuje on całe prace i bierze na siebie odpowiedzialność zarówno za sukcesy jak i za ewentualne błędy.

Murarz pracuje w różnych miejscach. Często są one położone daleko od domu. Wyjazdy na delegacje są wpisane w ten zawód. Dobrze wykwalifikowani murarze mogą również nieźle zarobić pracując za granicą. Jest to niewątpliwie miejsce gdzie ceni się naszych polskich pracowników z tej branży.

 

Wymagania podjęcia pracy

Decyzja o podjęciu pracy w zawodzie murarza musi opierać się o predyspozycje do pełnienia tego zawodu. Powinna być spójna z temperamentem, zainteresowaniami i predyspozycjami. Murarz musi być cierpliwy, precyzyjny i wytrzymały fizycznie Musi również być wytrwały i mieć świadomość tego że jest to praca w dużej mierze powtarzalna. Murarz musi mieć sprawne dłonie, bo prace wymagają precyzji wykonania. Ponadto murarz musi umieć szybko skalkulować ilość materiałów jakie będą mu potrzebne do wykonania zadania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com