fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Izolacja akustyczna domu

Komfort akustyczny budynku, czyli dobra izolacja od dźwięków zarówno powietrznych jak i uderzeniowych. Dźwięki są elementem naszego życia. Co zrobić aby w naszym domu nie było ani za głośno ani za cicho? Dźwięk nie przechodzi jedynie przez ścianę, może też nieść się przez podłogę, wentylację, centralne ogrzewanie lub zwykłe gniazdka, które mogą być wspólne dla całego budynku. Jeśli słyszymy normalną rozmowę z zza ściany i rozumiemy co ktoś mówi, znaczy, że mamy problem oraz popełnione zostały błędy wykonawcze. Jak można ograniczyć te męczące dźwięki i pogłos w domu? (uprawnienia budowlane program) 

Izolacja akustyczna domu
Izolacja akustyczna domu

Komfort akustyczny domu

Obecnie na rynku budowlanym dostępnych jest szereg rozwiązań technicznych, które pomogą nam uzyskać pożądany komfort akustyczny w domu. Gdy mowa o nowo powstającym budynku ważny jest nie tylko dobrze przygotowany projekt, ale jego staranne wykonanie. Ważne, aby podczas realizacji skorzystać z wytycznych dotyczących montażu oraz rodzaju użytego materiału, często bowiem stosowanie tańszych zamienników psuje końcowy efekt. Jeśli chcemy pokusić się o zamienniki, należy zawsze konsultować te zmiany z wykwalifikowaną osobą, jaką jest Inżynier Akustyk, który pomoże wybrać nam konkretny materiał spośród licznie dostępnych na rynku. (uprawnienia budowlane segregator )  

Dźwięki powietrzne

Mając na myśli izolację od dźwięków, możemy rozróżnić izolację od dźwięków powietrznych oraz uderzeniowych. Dźwięki powietrzne, czyli zdolność ściany/podłogi do bycia wprawianą w drgania przez fale akustyczne oraz tzw. przedmuchy czyli przepływ powietrza będącego nośnikiem fali akustycznej. Aby ograniczyć ten proces należy zastosować odpowiednie rozwiązania techniczne. Budując dom powinniśmy użyć materiałów o odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Zasadą jest, że materiał powinien być jak najgęstszy, co gwarantuje większą izolacyjność akustyczną.

Podczas budowy ścian należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, co zapobiegnie ewentualnym przedmuchom. Ważnym elementem jest tutaj elastyczne oddylatowanie, mocowanie oraz staranne wykonanie prac. Zaleca się dodatkowo zastosowanie podwójnego poszycia z karton gipsu. (uprawnienia budowlane)

Dźwięki uderzeniowe

Dźwięki uderzeniowe, czyli transmisja energii przez strop. Aby zapobiec lub ograniczyć powstawanie tej transmisji należy wprowadzić pewne rozwiązania techniczne. Przerwanie pionowej transmisji energii możemy uzyskać poprzez wprowadzenie warstwy elastycznej czyli tzw. pływającej podłogi. (masa – sprężyna). Dzięki elastyczności tej warstwy unikniemy przenoszeniu drgań z płyty dociskowej na strop. (uprawnienia budowlane 2022) 

Należy jednak dobrze dobrać nie tylko materiały ale najważniejsze czyli przekrój podłogi. Inne założenia przyjmiemy podczas budowy domu jednorodzinnego w stosunku do innych, większych budynków. Staranność wykonania ma jednak kluczowe znaczenie bez względu na rodzaj budynku. Ważnym elementem jest również masa płyty dociskowej, im większa, tym skuteczniejsza izolacja. Należy dopilnować dobrej izolacji przejść instalacji obwodowej aby wyeliminować powstawanie tzw. mostków akustycznych.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Problemy akustyczne w istniejącym już domu

Bardzo często problem złej akustyki pojawia się już po wprowadzeniu się mieszkańców. Możemy wówczas wykonać tzw. adaptację akustyczną, czyli dobudowanie przedścianek wypełnionych wełną mineralną. Najnowszym rozwiązaniem jest naklejanie na istniejącą już ścianę tzw. granulatu gumowego poprawiającego szczelność. Na rynku dostępne są gotowe płyty warstwowe (zawierające granulat gumowy, wełnę oraz karton gips) gotowe do montażu.

Gdy do naszych uszu wciąż dociera odbijający się dźwięk zwany pogłosem, a dźwięki jakby się przenikają możemy pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach. Odpowiedni materiał tj. drewno, tekstylia lub tapicerka nazywamy materiałami pochłaniającymi dźwięk.

Możemy więc zakupić profesjonalne materiały specjalnie przygotowane do wyciszania dźwięków. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie sprzętów domowych. Dla przykładu możemy rozstawić głośniki dalej od ściany, udekorować duże powierzchnie ścian tekstyliami, półkami z książkami, obrazami, tekstyliami z wełną poliestrową. Aby ograniczyć odbijanie się dźwięków od podłogi połóżmy na niej dywan. Ustawmy kanapę z tkaniny zamiast skóry, rozłóżmy poduszki. Kwiaty, zasłony, szafki, stoliki, to wszystko elementy, które ograniczą odbijanie się dźwięków i poprawią akustykę.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com