fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Instalacyjne strefy w mieszkaniach bez barier

Rozlokowanie przewodów, jakie układa się pod tynkiem, w tynku czy w przygotowanych bruzdach, gdzie ich trasy po wykonaniu tynku są niewidoczne, muszą ograniczać się do określonych z góry instalacyjnych stref. Taka sama sytuacja dotyczy osłonowych rur, które układa się rezerwowo. Rozwiązanie to pozwala niekiedy uniknąć uszkodzeń przewodów ułożonych w niewidoczny sposób na powierzchni wykończonej, podczas wykonywania innych prac np. gazowych, związanych z ogrzewaniem czy wodą. Pozwala to również w dalszym czasie rozbudować elektryczną instalację albo dokonać jej przebudowy, na indywidualne zapotrzebowanie mieszkańców budynku. Jest to bardzo ważne w sytuacji, kiedy to coraz częściej wykonuje się elektryczne instalacje bez montowania rozgałęźnych puszek. To one stanowiły wcześniej orientacyjne punkty odnośnie trasy przewodów. (uprawnienia budowlane 2022)  

Instalacyjne strefy w mieszkaniach bez barier
Instalacyjne strefy w mieszkaniach bez barier

Prowadzenie tras przewodów w określonych strefach

Zalecenia odnośnie prowadzenia przewodowych tras w określonych strefach jest obowiązkowe, także podczas wykonywania instalacji na zabudowie powstałej z płyt karton – gips, bądź też na działowych ściankach. Instalacyjne strefy nie muszą istnieć, kiedy mamy do czynienia z widocznymi nadtynkowymi instalacjami, bądź też z kanałami i listwami instalacyjnymi albo z instalacjami w przestrzeni nad podwieszonymi sufitami. Stref nie trzeba również tworzyć, kiedy instalacja znajduje się pod poniesionymi podłogami albo przy rurach i przewodach osłonowych, które zatapia się w monolitycznych ścianach i układa na stropie. (uprawnienia budowlane program) 

Instalacyjne strefy w podłogowej warstwie SP

W podłogowych warstwach na stropie zdefiniowano strefy, a na kondygnacji znajdującej się najniżej na fundamentowej płycie bądź podłożu na gruncie mamy odpowiednio strefę SP-p, SP- d oraz SP-s.  (uprawnienia budowlane) Strefa SP-p to instalacyjna strefa znajdująca się w danym pomieszczeniu w podłodze, w sposób równoległy do ścian. Minimalna jej odległość wynosi 20 cm, a maksymalna szerokość to 30 cm. Drugą strefą jest SP-d, którą prowadzi się przez drzwiowy otwór znajdujący się w pomieszczeniu, bezpośrednio w podłogę. Minimalna odległość od ościeży drzwi wynosi 15 cm, a szerokość maksymalna kształtuje się na poziomie 30 cm. Ostatnią strefą jest SP-s, gdzie jej szerokość maksymalna wynosi 30 cm. Instalacyjna strefa prowadzona zostaje tu przez wewnętrzną ścianę pomieszczenia w sposób prostopadły, w poziomie do warstw podłogi. Minimalna odległość od równoległej ściany to 20 cm. (uprawnienia budowlane segregator )  

Projektowanie uniwersalne

Wszystkie zawarte tu informacje opierają się o zasadę uniwersalnego projektowania. Pozwala ona zagwarantować dostępność dla osób, które mają szczególne potrzeby. Niekiedy w mieszkaniach, które użytkują osoby z niepełnosprawnością konieczne stają się adaptacyjne prace przy instalacjach elektrycznych. Zastosowanie odpowiednich wytycznych sprawi, że zakres prac zostanie ograniczony, a wprowadzenie zmian w instalacjach elektrycznych będzie dużo prostsze. Wszystko to pozwala stwierdzić, że mieszkalne budynki bez barier są realne w wykonaniu, a nie stanowią jedynie mrzonek inwestorów.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com