Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne – umożliwiają wytwarzanie prądu elektrycznego za pomocą promieniowania słonecznego. Rozwiązania te wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne. Zjawisko to polega na tym, że w ciele stałym poddanym promieniowaniu świetlnemu powstaje siła elektromagnetyczna.  (uprawnienia budowlane)

Jak działa ogniwo fotowoltaiczne?

Ogniwo słoneczne jest elementem półprzewodnikowym, tworzącym złącze typu p-n. Ogniwo fotowoltaiczne wytwarza prąd elektryczny. Jest on  spowodowany różnicą potencjałów, która jest konsekwencją ruchu ładunków. Promieniowanie słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne. Powoduje to powstanie sił elektromotorycznych. (uprawnienia architektoniczne)

Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne

Dlaczego ogniwa łączy się w panele?

Najpopularniejsze ogniwa zbudowane są na bazie krzemu i dają napięcie ok. 0,5V. W celu uzyskania odpowiednio wyższej, użytecznej wartości łączy się je szeregowo w panele. (uprawnienia architektoniczne – akty prawne)

Jakie zasady powinniśmy poznać, aby zastosować instalację fotowoltaiczną?

Natężenie prądu elektrycznego (ilość energii), zależy od intensywności promieniowania słonecznego. Sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność można określić jako zakres. Waha się on w granicy kilku do ponad 20%. Warto oszacować ile energii potrzebujemy oraz sporządzić kosztorys. W panelach powstaje prąd stały, jednak większość urządzeń domowych wymaga prądu przemiennego. W tej sytuacji niezbędny jest zakup falownika.  Możliwe jest również magazynowanie energii elektrycznej. Jest to jednak drogie i niepraktyczne.

Jakie są zalety stosowania instalacji fotowoltaicznych?

Przede wszystkim ochrona środowiska oraz kwestie ekonomiczne. Korzystając z energii słonecznej stajemy się niezależni energetycznie, nie musimy martwić się o podwyżki cen energii elektrycznej, a przy okazji przyczyniamy się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza.(testy uprawnienia budowlane)

Jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznych?

  1. Oszczędność: instalację fotowoltaiczne powinny przetrwać ok. 25-30 lat. Wybór produktów bardzo tanich, o niskiej jakości, wpłynie zarówno na trwałość jak i wydajność (o egzaminie na uprawnienia budowlane)
  2. Błędne oszacowanie ilości wyprodukowanej energii oraz zysków: w celu dobrania najbardziej optymalnej instalacji należy zwrócić uwagę na szereg elementów (np. średnie nasłonecznienie terenu, kąt montażu paneli i ich zacienienie, zasady rozliczania się z odbiorcą energii.) W celu uniknięcia błędów, warto jest zasięgnąć opinii niezależnego
  3. Źle przygotowany projekt: nieuwzględnienie takich elementów jak nośność dachu, czy wymiary budynku, mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami podczas instalacji, dlatego należy dopilnować, aby projekt wykonany był rzetelnie.
  4. Brak ubezpieczenia: instalacja fotowoltaiczna wiąże się z dużymi kosztami, warto więc zadbać o ubezpieczenie jej od wypadków
Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.