fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konieczność dla bezpieczeństwa

Obecna pogoda nas nie rozpieszcza. Nie dość, że nie ma ucieczki od ogromnego ciepła, które nas latem otacza, to także towarzyszą temu szczególnie częste wyładowania elektryczne. Co więc staje się naszą absolutną koniecznością, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym? Przede wszystkim instalacja odgromowa, która jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. (uprawnienia budowlane)

Instalacja odgromowa budynku

Szkody wyrządzone przez piorun

Czy wiedziałeś, że statystycznie podczas jednej burzy uderza od kilkunastu do ponad aż stu piorunów?W znacznej większości są to rodzaje piorunów liniowych. Pioruny liniowe charakteryzują się tym, że po trafieniu w nasz dom mogą wzniecić w nim pożar w trybie natychmiastowym. Nie są to jednak najniebezpieczniejsze z piorunów. Znacznie bardziej niebezpieczne są pioruny wstęgowe. Tego rodzaju pioruny mogą wzniecić kilka pożarów jednocześnie. Piorun jest po prostu jedną, wielką energią, której rozładowanie następuje w punkcie uderzenia łuku elektrycznego. (uprawnienia budowlane 2022) Oprócz wzniecenia przez piorun pożaru może dojść do wielu innych uszkodzeń i zagrożeń. Mogą zostać uszkodzone instalacje elektryczne, silniki czy transformatory w poszczególnych urządzeniach. Nie wspominając już o uszczerbkach na naszym zdrowiu. Uderzenie pioruna w nasz dom to szereg niekorzyści finansowych. Jakiś czas temu większość z nas uznawała instalację odgromową za absolutną konieczność. Dziś natomiast bywa, że wiele osób nie decyduje się na nią. (uprawnienia budowlane kontakt)

Działanie instalacji odgromowej

Instalacja odgromowa ma za zadanie przede wszystkim stworzenie swojego rodzaju drogi, którą poprowadzi prąd pochodzący z wyładowania atmosferycznego z dachu naszego domu do gruntu. Cała konstrukcja naszego budynku jest więc oszczędzona i omijana. Instalacja odgromowa w pełni ochroni nas przed pożarem oraz przed uszkodzeniem wszelkich sprzętów. Jeżeli właśnie jesteś na etapie budowy swojego domu i zastanawiasz się, czy aby na pewno warto instalować tego typu instalację – uznaj to za absolutną konieczność. Twoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Twojego domu nie ma przecież ceny. Na szczęście kwestia ta została zaktualizowana w sposób odpowiedni w przepisach prawnych, które kompleksowo określają wszystko – zarówno działania w zakresie ochrony odgromowej budynku, a i także doborze odpowiednich środków do tego typu działań.

Obowiązujące normy

Aktualnie w zakresie ochrony odgromowej obowiązuje norma PN-EN 62305, która podzielona jest na cztery części: pierwsza z nich zawiera zasady ogólne, druga informacje o zarządzaniu ryzykiem, trzecia dotyczy uszkodzeń fizycznych obiektów oraz zagrożenia życia, natomiast ostatnia urządzeń elektrycznych i elektronicznych w obiektach. W porównaniu do starych norm ta zmieniła dość znacząco proces oceny potrzeby stosowania ochrony odgromowej. (uprawnienia budowlane program) Polega on na obliczeniu ryzyka oraz doborze takich środków, by wartość ryzyka $ nie przekraczała wartości dopuszczalnych ryzyka tolerowanego RT. W arkuszu „zarządzanie ryzykiem” są wymienione takie podstawowe straty jak: utrata życia ludzkiego bądź trwałe porażenie, utrata usług publicznych, czy utrata dziedzictwa kulturowego. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com