fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wymagania psychologiczne

Inspektor to niezwykle odpowiedzialne zadania na budowie. Nadzoruje pracę innych ludzi. Dlatego musi wykazać się spostrzegawczością, która umożliwi wyłapanie nawet drobnych błędów i niedociągnięć. Powinna to być osoba z dużą wiedzą techniczną oraz praktyką budowlaną, która będzie potrafiła przewidzieć konsekwencję zastosowania danego rozwiązania. Inspektor musi znać przepisy prawa. W jednym palcu musi mieć Prawo budowlane i warunki techniczne. Powinna też wiedzieć na jakim etapie należy wykonać dane dokumenty niezbędne do odbioru i prowadzenia prac. Ważna jest też znajomość przepisów bhp, o które inspektor nadzoru również musi dbać.

Inspektor zna swoją wartość i nie da sobie wejść na głowie firmie wykonawczej.  Musi być sumienny i potrafić wyegzekwować to, co według niego powinno być wykonane lub zmienione. Przy tym wszystkim ważne jest opanowanie i stanowczość. Jego opinia jest niezależna. Nie może on w łatwy sposób dać się manipulować innym.

Inspektor powinien być wytrzymały fizycznie oraz mieć dobrą kondycję. Na dużych budowach musi on przemierzyć mnóstwo kilometrów aby wszystko zobaczyć  ocenić. Nie wszędzie jest też winda więc wiele pięter będzie musiał pokonać pieszo.

Do tego zawodu nie są predysponowane osoby, które mają zaburzenia ruchu czy świadomości. Dyskwalifikuje się też osoby które mają choroby układu krążenia, choroby serca, poważne wady wzroku czy słuchu, problemy z układem oddechowym.  Osoba posiadająca uprawnienia budowlane i pracująca na budowie musi też przejść testy na odporność na wysokość. Dlatego inspektor nie ma lęku wysokości.

 

Co należy spełnić by podjąć pracę w tym zawodzie?

Inspektor nadzoru musi mieć uprawnienia budowlane. Wiąże się to z odpowiednim wykształceniem i praktyką budowlaną. Uprawnienia można uzyskać zarówno do projektowania jak i kierowania robotami budowlanymi. Dzieli się je na kilka specjalności.

Inspektor nadzoru to praca indywidualna. W tej dziedzinie niestety inspektor nie może liczyć na dodatkowe wsparcie.

 

 

Szczeble kariery

Inspektor nie ma możliwości awansu z takiego stawiska. Awansem w pewnym sensie są roboty jakie nadzoruje. Więcej robót wysoko prestiżowych to niewątpliwie swego rodzaju awans dla inspektora. Inaczej spogląda się na inspektora domku jednorodzinnego, a zupełnie inaczej na inspektora w elektrociepłowni.

Aby pracować na stanowisku inspektora nadzoru należy mieć wykształcenie, uprawnienia, i doświadczenie. Dlatego osoba pracująca na takim stanowisku ma z reguły ponad 40 lat. W tym fachu liczy się głównie doświadczenie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com