fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Hydraulik

Praca hydraulika jest popularnym zawodem. Daje ona możliwość dobrego zarobku, można również stworzyć własny, dobrze prosperujący biznes. Hydraulik to specjalista przede wszystkim z zakresu kontrolowania przepływu wody, jego praca związana jest z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. Hydraulik jest przede wszystkim fachowcem, który montuje i naprawia instalację wodno-kanalizacyjną. Osoby takie muszą mieć ukończone szkoły zawodowe o profilu hydraulicznym. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

hydraulik
hydraulik

Poszukując pracy w zawodzie hydraulika można zatrudnić się na stanowisko związane z montażem instalacji sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych, sanitarno-grzewczych, czy też wentylacyjnych. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

W przypadku osób, które posiadają wyższe wykształcenie, mogą liczyć na zatrudnienie w charakterze inżynierów konstruktorów o specjalności hydraulicznej, inżynierów o specjalizacji z hydrauliki siłowej i pneumatyki.

Klasyfikacja zawodów

W polskiej klasyfikacji działalności zawód hydraulika możemy odnaleźć w dziale 43: roboty budowlane, specjalistyczne w sekcji F(budownictwo) w grupie 43.2: wykonywanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i pozostałych instalacji budowlanych. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

W publikacji Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy (2014), wydanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praca hydraulika znajduje się w grupie zawodów o kodzie 7126: Hydraulicy i monterzy wodociągów, na pozycji 712601.

ISCED (2011) – Międzynarodowa Klasyfikacja Standardów Edukacyjnych umiejscawia zawód hydraulika w grupie o nazwie: Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Do głównych zadań hydraulika należy montaż oraz naprawa, konserwacja i modernizacja instalacji grzewczych, kanalizacyjnych i  wodnych. Hydraulik zajmuje się również przełączaniem urządzeń końcowych, elementów instalacji, to jest np. wanien, grzejników, pralek, zmywarek, umywalek.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się hydraulik?

Niewątpliwie hydraulik powinien być szczególnie dokładny, powinien posiadać przestrzenną wyobraźnię. Jego praca wymaga często podejmowania samodzielnych decyzji. Bardzo istotny jest również dobry wzrok, słuch i dotyk, jak również refleks i spostrzegawczość. Praca hydraulika wymaga także umiejętności skupienia się i podzielności uwagi. Osoba ta musi posiadać umiejętności techniczne, ponieważ posługuje się w swojej pracy różnymi narzędziami i elektronarzędziami.

 

 

 

 

 

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com