fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Hydranty przeciwpożarowe

Pierwszą i najpowszechniejszą rzeczą w gaszeniu pożarów jest woda. Aby uzyskać odpowiednie ciśnienie i ciąg potrzebne są hydranty. Jeżeli hydrant nie spełnia minimum określonego zapotrzebowania wody trzeba zaopatrzyć w zewnętrzne źródło wody takie jak:

  • studnia głębinowa, której wydajność jest nie mniejsza niż 10 l/s
  • zbiornik przeciwpożarowy
  • punkt czerpalny przy naturalnym lub sztucznym zbiorniku wodnym

Więcej informacji na temat hydrantów oraz inne ciekawostki znajdziesz na naszym BLOGU oraz stronie: www.uprawnienia-budowlane.com

Wymagania stawiane dla hydrantów przeciwpożarowych

W zależności od zapotrzebowania, miejsca i wymagań sieci wodociągowej określa się minimalną średnice nominalną przewodu. Tabela na drugiej stronie.

Ważna jest również prędkość przepływu wody i czy mieści się ona w minimalnych określonych rygorach warunkującym oddanie do użytku hydrantu. Prędkość wynika głównie z ciśnienia co za tym idzie od średnicy. Ciśnienie nie powinno być mniejsze niż 0,2 MPa.   

Hydranty przeciwpożarowe zgodnie z przepisami prawa

1.Hydranty o średnicy nominalnej 80 stosuje się dla sieci wodociągowych, które mają charakter przeciwpożarowy. Są to hydranty naziemne, zewnętrzne.

2. Hydranty podziemne można stosować wówczas, gdy ich średnica wynosi 80, a zamontowanie hydrantu naziemnego jest niemożliwe lub utrudnione z jakichkolwiek względów. Przykładem takiego utrudnienia może być utrudnienie w ruchu pojazdów bądź pieszych.

3. Obiekty produkcyjne lub magazynowe, gdzie wymagana ilość wody do ewentualnego gaszenia pożarów wynosi więcej niż 30 dm3/s konieczne jest instalowanie hydrantów naziemnych o średnicy DN100. Podobnie sytuacja wygląda dla zakładów rafinerii i petrochemii oraz na przewodzie wodociągowym o charakterze magistralnym

4. Odłączenie hydrantu następuje poprzez klapy odcinające. Podczas normalnej eksploatacji sieci klapy te pozostają w pozycji otwartej i umożliwiają korzystanie z hydrantu w razie potrzeby.

5. Wszystkie hydranty muszą spełniać wymagania normowe oraz muszą być lokalizowane zgodnie z przepisami prawa polskiego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com