fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Hybrydowe rodzaje instalacji PV

Do parlamentu Europejskiego zwrócili się dystrybutorzy elektrycznej energii, zgłaszając problem z siecią EE. W konsekwencji parlament dokonał likwidacji net –metering. Systemowe rozwiązania Unii Europejskiej posiadają długi czas na zapoznanie się z przepisami i przygotowaniem się do zmian. Polska wprowadziła te przepisy jednak niezwłocznie, już w kwietniu 2022 roku. Nadwyżki związane z elektryczną energią w nowo powstałych fotowoltaicznych instalacjach, mają być rozliczane jako sprzedaż, a nie jak wcześniej net  – metering. Warto w tym miejscu zaznaczyć i zagłębić się w temacie związanym z hybrydową instalacją PV. Jest to pewna alternatywa dla tradycyjnych instalacji paneli fotowoltaicznych. (uprawnienia budowlane)

Hybrydowe rodzaje instalacji PV
Hybrydowe rodzaje instalacji PV

Czym jest hybrydowa instalacja PV?

Instalacja hybrydowa PV jest połączeniem sieciowej instalacji on-grid oraz wyspowej instalacji o typie off-grid. Hybrydową instalację zawsze wzbogaca się magazynem energii, w postaci akumulatora. Nie ma to jednak zawsze na celu możliwości uzyskania wyspowej pracy, przy jednoczesnym odłączeniu od sieci EE. Dużo takich instalacji pracuje jako gwarantowany układ zasilania UPS, lecz ich podstawą w czasie pracy jest system związany z zarządzaniem energią EMS.  (uprawnienia budowlane program) EMS jest to zaawansowany rodzaj systemu, który kontroluje przepływ elektrycznej energii. Instalacja powinna posiadać takie oprogramowanie, aby oddawana energia do sieci EE była na jak najmniejszym poziomie. Może ona nawet osiągać wartość 0. Na rynku światowym takiego rodzaju instalacje już bardzo długo dobrze funkcjonują, jednak w Polsce stanowią one bardzo mały odsetek wszystkich instalacji fotowoltaicznych. (uprawnienia budowlane kontakt)

System EMS

System EMS rozładowuje magazyn akumulatorowy energii w czasie, kiedy występują braki w energii ze słońca. Takim przykładem może być noc. Przy istnieniu net-meteringu takie rozwiązanie nie było w żaden sposób atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Ma to związek z tym, że akumulatory nie są jedynie jednorazowym inwestycyjnym kosztem, lecz także kosztem eksploatacyjnym. Hybrydowe rodzaje instalacji buduje się jako nową i integralną całość, albo jako rozbudowę instalacji, które już istnieją, o typie on-grid. Taka rozbudowa może mieć miejsce już w czasie post factum inwestycji pierwotnej w instalację o typie on-grid. Koszty w związku z rozbudową będą jednak kształtować się na dużo wyższym poziomie, niż samo zaprojektowanie oraz realizacja hybrydowej instalacji jako właściwą, już od samego początku. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Koszty związane z instalacją hybrydową

Patrząc na instalację o typie on –grid, koszty związane z inwestycją w hybrydową instalację kształtują się na znacznie większym poziomie. W mieszkalnych eksploatowanych budynkach ich montaż jest dużo trudniejszy. W związku z tym wiąże się to z większą ingerencją w istniejącą już elektryczną instalację w budynku. Takie prace niekiedy nie mogą zostać wykonane w pełni estetycznie dla obiektu. Przerwę instalacyjną należy wykonać w miejscu, w którym znajduje się przyłącze obiektu, tuż za licznikiem dwukierunkowym elektrycznej energii, lecz przed główną rozdzielnicą. W tym miejscu wykonuje się w pierwszej kolejności pomiar elektrycznej energii, a w dalszym etapie należy zastosować bezpieczny rodzaj rozłącznika, do wyspowej pracy budynku. (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com