fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Decybele w oknach

Decybele określają poziom hałasu, z którym mamy do czynienia. Jeżeli mamy pełną świadomość tego, z jaką ilością decybeli mamy do czynienia, wówczas w jakiś sposób będziemy mogli ograniczyć ich ilość. Jeśli chodzi o okna, standardowo mają współczynnik hałasu na poziomie Rw = 32 dB. W pobliżu centrum, czyli w miejscu, w którym hałas z pewnością jest znacznie wyższy przyjmuje się, że Rw nie powinien być mniejszy niż 37 dB. Samo centrum miast, w którym zwłaszcza ruch samochodowy nie ustaje ani na chwilę, wartość wzrasta do 42 dB. Jeżeli mamy do czynienia z domem, który jest usytuowany w pobliżu bardzo ruchliwych dróg i autostrad, wówczas wskaźnik może być już na poziomie 47 dB.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Hałaśliwa okolica, czyli decybele
Hałaśliwa okolica, czyli decybele

Problem? Okolica!

Głównym problemem tego, z jaką ilością decybeli mamy do czynienia jest otoczenie znajdujące się wokół i to, że właśnie okolica wpływa na ilość hałasu, która dociera bezpośrednio do naszych wnętrz. Duży wpływ mają zarówno tzw. małe hałasy, jak np. te dochodzące od sąsiadów i te, które ciągną się bezpośrednio od ulicy. Wiemy, że każdy hałas może być irytujący, więc nawet ten najmniejszy może być niezwykle uciążliwy, czasami nawet bardziej niż ten dochodzący z oddali. Jedynym rozwiązaniem, jakie powinniśmy zastosować to montaż okien o podwyższonej izolacyjności akustycznej.  (uprawnienia budowlane program) Nie wymagają od nas tego normy, które należy spełnić, ale przede wszystkim nasze zdrowie. Wiemy przecież, że hałas jest bardzo ważny, zarówno w osiągnięciu komfortu fizycznego, jak i psychicznego. W odpowiednich oknach ochronią nas przed hałasem zarówno szyby, które będą dźwiękoszczelne, jak i także poszczególne elementy stolarki okiennej, które są stworzone z myślą o ograniczaniu hałasu. (uprawnienia budowlane segregator )  

Wystarczą odpowiednie szyby? Niestety nie

Choć chcielibyśmy to niestety – nie jesteśmy w stanie uchronić się od hałasu tylko dobrze dźwiękoszczelnymi szybami. Nie jest to kompleksowe rozwiązanie, które zapewni nam całkowitą ciszę. Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy doborze okien to z pewnością parametry takie jak:

  • grubość szyb
  • rodzaj szyb
  • profil okna
  • gaz w komorze międzyszybowej
  • szczeliny do infiltracji powietrza
  • sposób montażu okna. (uprawnienia budowlane) 

    Choć wydaje się to zbyt drobiazgowe to jednak nawet najmniejszy element może wpłynąć na dźwiękoszczelność. Wiąże się to także z późniejszym możliwym komfortem związanym z naszym samopoczuciem we własnym domu. Obecnie rynek oferuje nam wiele rodzajów okien dźwiękoszczelnych o lepszych i gorszych parametrach. Powinniśmy wybierać zawsze te, które mają wysokie wskaźniki związane z natężeniem dźwięku. Wielu z producentów poleca okna Schüco LivING, ponieważ wskaźnik Rw sięga nawet 49 dB. Wówczas nawet zewnętrzne dźwięki o natężeniu 70 dB, co jest naprawdę ogromnym hałasem, nie będą zakłócały komfortu domowników, ponieważ do środka dotrze zaledwie 21 dB, czyli ponad połowa mniej hałasu niż mogłoby pierwotnie dotrzeć.   (uprawnienia budowlane kontakt)  
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com