fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Hałas z instalacji w budynkach użyteczności publicznej

Z wentylacyjnej instalacji w obiektach o charakterze publicznej użyteczności nieprzyjemne szumy dla uszu powstają niekiedy w czasie przepływania przez przewody powietrza. Chcąc ograniczyć to zjawisko podczas tworzenia projektu zachowuje się przede wszystkim zalecane odpowiednie poziomy prędkości przepływania powietrza. Najniższy poziom musi znajdować się w pobliżu wywiewników i nawiewników, umiarkowany w innych przewodach , które prowadzone są przez użytkowane pomieszczenia, a najwyższy lokalizuje się w maszynowi. Istotna w tym miejscu jest także prędkość powietrza, jakie opuszcza wentylator. Należy pamiętać, że źródłem hałasu nie muszą być tylko elementy instalacji. (uprawnienia budowlane cennik) 

Hałas z instalacji w budynkach użyteczności publicznej
Hałas z instalacji w budynkach użyteczności publicznej

Kanałowe rodzaje wentylatorów

Dokonując wyboru wentylatorów kanałowych rozważyć należy przede wszystkim ich umiejscowienie w skrzynce, jaka izolowana jest akustycznie mineralną wełną. Trzeba jednak mieć na uwadze ograniczenia, jakie pojawiają się odnośnie stosowania tego rodzaju wentylatorów. Kanałowych wentylatorów nie stosuje się w chemicznie agresywnych środowiskach i tych, które zagrożone są wybuchem. Nie można stosować ich także w instalacjach oddymiania, spalinowych oraz przeciwpożarowych. To samo dotyczy instalacji, jakie zanieczyszczone są stałymi cząstkami, technologicznymi odpadami i pyłami.  (uprawnienia budowlane program) 

Nawiewniki powietrza

Nawiewnik powietrza z jednej strony powoduje redukcję hałasu, jaki dociera z przewodowej wentylacyjnej sieci do pomieszczenia, a z drugiej nawiewnik może stanowić źródło niepożądanych dźwięków. Odpowiedni montaż nawiewnika przy jednoczesnym wyrównaniu przed urządzeniem prędkości powietrza sprawia, że ograniczają się problemy związane z wytwarzaniem hałasu. Zmniejszając ciśnienie powietrza oraz dokonując redukowania prędkości powietrza przed momentem jego wypływu do pomieszczenia z nawiewnika korzysta się z rozprężnych skrzynek. Zaleca się dodatkowo, żeby w środku skrzynki znajdował się materiał o akustycznych właściwościach albo było ono wykonane z materiałów, jakie pochłaniają dźwięk. Do takich materiałów zalicza się kauczukową matę. Poza spełnianiem przez nią funkcji termicznej izolacji stosuje się ją także jako akustyczną wkładkę do rozprężnych skrzynek nawiewników. W środku skrzynki wykładzina zwiększa poziom tłumienia dźwięku, jaki dociera od instalacji. Zmniejsza się również poziom akustycznej mocy nawiewnika. (uprawnienia budowlane segregator)   

Akustyczna izolacja przewodów

Izolacja akustyczna przewodów ma na celu ograniczyć niechciane przenikanie dźwięków, jakie przenoszone są w przewodzie na zewnątrz poprzez powietrze. W związku z tym stosuje się niepalne maty wykonane ze skalnej mineralnej wełny. Posiadają one po jednej stronie okładzinę z aluminiowej folii. Zabezpiecza ona dodatkowo od wykraplania się wodnej pary na ściankach zewnętrznych kanału. Mata pełni tu funkcję akustyczną, termiczną oraz przeciwkondensacyjną. Niekiedy chcąc ograniczyć hałas, jaki przenoszony jest do zewnętrznego środowiska stosuje się tłumiące wyrzutnie i czerpnie. Elementy ich, jakimi są lamele wypełnione są materiałem, który absorbuje hałas. Pokryte są one blachą perforowaną w celu zwiększenia stopnia efektywności tłumienia. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com