fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gazowe elektrownie

Elektrownie gazowe stanowią nadal ważny nośnik energii pomimo, że na Starym Kontynencie padają deklaracje, aby odejść od ziemnego gazu czy ropy naftowej. Paliwa węglowodorowe powinny zostać zastępowane innymi nośnikami energii.  Unia Europejska docelowo dąży do całkowitej likwidacji kopalnych paliw, które to powodują emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych dla klimatu oraz dla środowiska substancji. Elektrownie zasilane paliwem gazowym choć mają przypisane ważne zadanie, to jednak mówi się głośno o tym, że ich czas może być policzony.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Gazowe elektrownie
Gazowe elektrownie

Wykorzystanie ziemnego gazu

Nowoczesne typy bloków opala się przy pomocy gazu ziemnego. Wykorzystuje się do tego celu najbardziej czyste oraz sprawne generacyjne rodzaje technologii. Ich zadaniem jest zapewnienie stabilności podczas pracy elektroenergetycznych systemów, w których to będzie ubywać moc, wraz ze stopniowym wyłączaniem klasycznych elektrowni. Klasyczne elektrownie zostaną zastąpione odnawialnymi źródłami energii, których udział ciągle wzrasta. Można zaliczyć do nich wiatrowe elektrownie znajdujące się na morzu albo lądzie, a także fotowoltaiczne instalacje, których liczba kształtuje się już w setkach tysiącach. Jednak obecnie jest prawdopodobieństwo, że jeszcze przez długi okres czasu będziemy korzystać z gazowych elektrowni. Będzie mieć to miejsce aż do momentu, gdy niezawodność oraz stabilność energetyki opierającej się na OZE pomoże w przyszłości stworzyć  wystarczające magazynowe systemy elektrycznej energii. (uprawnienia budowlane program) 

Opalanie gazem ziemnym

Wartości związane z opałem ziemnym wahają się między 19,8 MJ/kg do wartości 37,6 MJ/kg. Pierwsza z wartości określa ziemny gaz zaazotowany, a druga wysokometanowy gaz ziemny. Są to większe wartości, niż dla kamiennego węgla, który to ma przedział 20 MJ/kg do 30 MJ/kg, ale wynosi on mniej od opałowego oleju 43 MJ/kg. Węgiel kamienny ma także mniejszą wartość od benzyny, gdzie wartość kształtuje się na poziomie 47 MJ/kg i od wodoru, który uważa się za przyszłościowe paliwo, a wartość wynosi 120 MJ/kg. Największy poziom zasobów gazu posiada Federacja Rosyjska. Kolejnymi państwami są Iran, Zatoka Perska, USA, Wenezuela, Algieria, Irak oraz Nigeria. Na terenie Europy największe zasoby są w posiadaniu Norwegii, która to wydobywa gaz znajdujący się pod dnem Morza Północnego. (uprawnienia budowlane segregator )  

Powstanie gazu ziemnego

Gaz ziemny powstał w związku z fosylizacją roślin o mikroskopijnym charakterze. (uprawnienia budowlane kontakt)   Żyły one ok. 300 mln. lat temu w karbońskim okresie. Wraz z upływem czasu gaz dokonywał migracji ze skał, w których to powstawał. Gromadził się on w zbiornikach pod skalnymi czapami, które wykazywały się nieprzepuszczalnością. Tradycyjne metody eksploatowania gazowych złóż polega na dowiercaniu się do tych miejsc, aby stworzyć drogę dla gazu. W konsekwencji wydostanie się on na powierzchnię. Wydobywcze nowoczesne rodzaje technologii, a dokładniej hydrauliczne szczelinowanie, w ostatnich dziesięcioleciach pozwoliło na eksploatowanie gazowych złóż, które znajdowały się w uwięzionych w skałach o małym poziomie przepuszczalności, przede wszystkim w łupkach. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com