fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gaszone wapno

Palone wapno, które wystawia się na oddziaływanie powietrza wchłania wilgoć oraz dwutlenek węgla. W ten sposób traci swoje zalety i staje się zwietrzałym wapniem. Podczas długiego leżakowania na powietrzu palone wapno ulega całkowitemu przekształceniu się w wapniowy węglan. Im bardziej drobne są bryłki wapna, tym łatwiej podlegają zwietrzeniu. W związku z tym ilość cząstek, które wynoszą mniej niż 15 mm, nie może przekraczać 10% dostarczonego ciężaru wapna. Dlatego też należy nabywać palone wapno w jak najbardziej świeżym stanie (uprawnienia budowlane).

zwykłe wapno gaszone

Zwykłe gaszone wapno

Podczas gaszenia wapna część wody jaką się dodaje ulega wyparowaniu. W związku z tym czas przebiegu reakcji jest większy niż ten wynikający z teoretycznych obliczeń. Potrzebna ilość wody zależy od tego, czy gaszone wapno ma przyjąć sproszkowaną formę czy formę ciasta. Ważna jest też tłustość wapna (testy 2021 uprawnienia).

Palone wapno

Palone w proszku wapno gasi się dużo szybciej niż wapno w kawałku. Taki rodzaj wapna także szybciej twardnieje. Ma ono zastosowanie do wapiennych tynkarskich i murarskich zapraw, jeżeli trzeba użyć szybkiego twardnienia i wiązania. Możemy użyć go także do lekkich rodzajów betonów z żużla, do wzbudzanych betonów, pianokrzemianów oraz jako dodatek do trocin podczas wypełnienia drewnianych szkieletowych ścian. Gaszone wapno pakuje się w szczelne papierowe worki po 50 kg brutto. Przechowuje się przez kilka tygodni w suchych miejscach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Magazynowanie palonego wapna

Palonego wapna nie magazynuje się na placu budowy (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Zaraz po przewiezieniu trzeba je zgasić i przechowywać jako gaszone wapno w specjalnych dołach. Na zimę przykrywa się je warstwą piasku. Jeżeli zajdzie potrzeba przechowywania palonego wapna, trzeba to robić w suchych miejscach, które są bezpieczne od wilgoci oraz od dwutlenku węgla. Drewniane składy z palonym wapnem należy chronić od wilgoci. Gdy wapno zamoczy się wodą, może to spowodować pożar w związku z powstaniem silnej egzotermicznej reakcji. Podczas deszczu transport wapna powinien odbyć się pojazdami, które są przykryte brezentem. Jeżeli do budowy musimy użyć palone wapno, które przez długi czas było przechowywane i częściowo uległo zwietrzeniu, należy wymieszać je ze świeżym wapnem. Takie wapno nada się do podrzędnych robót. Mieląc palone wapno w kawałkach przy użyciu kulowego albo innego młyna uzyskuje się palone wapno w proszku. Jego objętościowy ciężar w luźnym stanie wynosi 0,7-f-0,8 T/m³. Mając do czynienia z utrzęsionym stanem ciężar objętościowy jest równy -I,I-=-I,2 T/m³.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com