fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Funkcjonalny pas nadrynnowy

W poprzednim artykule zajmowaliśmy się wyjaśnieniem, czym jest pas nadrynnowy i do czego służy. Dziś postaramy się w pełni opisać, w jaki sposób należy go zamontować oraz jakie są jego szczególne funkcje. (uprawnienia budowlane kontakt)

Funkcjonalny pas nadrynnowy

Funkcjonalny pas nadrynnowy

Funkcje pasu nadrynnowego

Pokrycie dachowe i system orynnowania to nie jedyne elementy, które należy uwzględnić podczas realizacji inwestycji, jaką jest budowa konstrukcji dachowej. (uprawnienia budowlane program) Wykończenie dachu w sposób, który zagwarantuje bezproblemowe użytkowanie, jest wręcz niemożliwe bez zastosowania fartucha okapowego. Do czego posłuży nam pas rynnowy? Otóż dzięki jego wykorzystaniu możliwe jest skuteczne zabezpieczenie wewnętrznej strony połaci dachowej przed nadmierną wilgocią, która mogłaby się przedostawać np. przy silnym wietrze, nawiewającym krople deszczu pod połać. Jednocześnie dobrze dobrany i zainstalowany fartuch okapowy z pewnością ułatwi spływanie wody wprost do rynny, a nie jej ściekanie po elewacji. Z kolei dzięki temu, że pas nadrynnowy zamaskuje ewentualne łatwy i kontrłaty, jest to także element mający bardzo duży wpływ na estetykę, harmonijnie łącząc przestrzeń pomiędzy rynną a dachem. W przypadku dachów, w których przy okapie znajduje się membrana, stosowanie fartuchów okapowych zwyczajowo nie jest konieczne. Jeśli jednak okap posiada membranę wyłożoną na pas nadrynnowy, to się go stosuje i wówczas jest on po prostu elementem wykonanym z blachy stalowej, który nakłada się na deskę czołową. Z kolei w okapach wykonanych w wersji z membraną wyłożoną na pas podrynnowy, element ten odpowiada także dodatkowo za odprowadzanie wody, która spływa po membranie. W takim przypadku zamiast pasa podrynnowego można zastosować płytki. (akty prawne uprawnienia budowlane) 

Prawidłowy montaż

Jak każdy tego typu element składający się na konstrukcję dachu, połaci czy systemu orynnowania, pas nadrynnowy musi zostać zamontowany jak najbardziej prawidłowo, z uwzględnieniem indywidualnych warunków danej inwestycji, jak np. typ pokrycia, zastosowane membrany itp. Tylko wówczas w sposób odpowiedni spełni swoją rolę. Pas nadrynnowy montuje się niezależnie od tego, jaki jest typ konstrukcji dachu (płaski, skośny), jak również od rodzaju pokrycia (blachodachówka, dachówka, blacha trapezowa, gont bitumiczny, papa, tworzywa naturalne). Podobnie jak w przypadku innych elementów pokrycia i systemu rynnowego, należy powierzyć prace ekspertom, którzy wykonają zadanie fachowo. Można także spróbować przeprowadzić instalację na własną rękę, rygorystycznie jednak przestrzegając przy tym wytycznych wyznaczonych przez producenta. Precyzyjna instrukcja montażu, jaką dla swoich klientów przygotowała np. firma Blachotrapez z pewnością zminimalizuje ryzyko błędów wykonawczych. Dlaczego to aż tak istotne? Otóż wszelkie niedociągnięcia szybko dadzą o sobie znać w postaci przedostającej się pod pokrycie wilgoci, a jak wiadomo – woda szybko i dość bezwzględnie weryfikuje jakość oraz szczelność podjętych wobec niej działań. (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.