fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fundamenty- najważniejsze informacje

Fundamenty bezpośrednie są podstawowym pojęciem w polskim budownictwie. Dzięki nim mamy możliwość prawidłowego przeniesienia ciężaru na grunt. A to właśnie od podstawy (fundamentu) zależy stabilność i jakość całego budynku. (testy na uprawnienia budowlane 2020)

Spójrzmy na sprawę od strony technicznej, a szczególnie kiedy całość złożona jest ze ścian fundamentowych, które znajdują się dokładnie na betonowych ławach. Dzięki takiej idealnie podłużnej podstawie wzrasta ogólna wytrzymałość, co jest niezmiernie ważne. Godny uwagi jest fakt, że aby prawidłowo wykonać fundament bezpośredni, powinien mieć on około 1.0 m wysokości. Jednak jest to wartość przypuszczalna, ponieważ głównie zależy to od głębokości przemarzania gruntu. Natomiast w rzeczywistość czasami płata niespodzianki i zdarza się, że budynki lekkiej konstrukcji nie wymagają pełnego zbrojenia pod fundamenty. (egzamin na uprawnienia)

W takich sytuacjach, czyli kiedy w grę wchodzą konstrukcje szkieletowe, częściej stawia się na fundamenty uproszczone. Gdy budynek, który nas interesuje stoi w miejscu gdzie jest wysoka woda gruntowa, wtedy najlepiej pod powierzchnią całego obiektu wykorzystać płyty fundamentowe. Takie rozwiązanie umożliwi równomierne rozłożenie zaistniałego obciążenia. (uprawnienia architektoniczne)

Prawidłowe dopasowanie fundamentów

Oczywiście są tereny nie należące do najprostszych, przez co wymagają użycia bardziej skomplikowanych fundamentów, a to z kolei niestety wiąże się z większymi kosztami. Kiedy spotkamy się ze słabą nośnością podłoża, najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest zastosowanie fundamentu pośredniego. Później dobrze jest dodatkowo wesprzeć o solidniejszy grunt. Niestety jest to dość drogie rozwiązanie, aczkolwiek sprawdza się w praktyce, jednak niewiele osób wybiera tę opcję. Nie często spotyka się właśnie ten sposób wykorzystania fundamentów w budownictwie jednorodzinnym (głównie z powodów finansowych). Chętniej stawia się na fundamenty bezpośrednie. Prace dotyczące fundamentów czy konstrukcji całego budynku koniecznie powinniśmy oddać w ręce fachowców z uprawnieniami budowlanymi. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com