fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Formalności w związku z gazem ziemnym

Nie da się ukryć, że jeżeli chodzi o ogrzewanie domu gazem ziemnym to z pewnością jest on najbardziej komfortowym typem ogrzewania. Mowa nie tylko o tym, że jest wygodny, ale także o tym, że daje naprawdę dużo ciepła. Okazuje się jednak, że coraz częściej zdarza się, że gaz ten jest dość drogi. Sprawdźmy, jakich formalności trzeba dopełnić w związku z przyłączeniem domu do sieci gazowej oraz kto może nam w tym pomóc.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Formalności w związku z gazem ziemnym

Od czego zacząć?

Jeżeli chodzi o samo przyłączenie domu do sieci gazowej i jego podstawę prawną to należy tu wskazać ustawę Prawo energetyczne i inne akty wykonawcze. Ona dookreśla, jakie sprawy będziemy mogli załatwić w Biurach Obsługi Klienta danego zakładu. Można oczywiście w pełni dowolnie wybrać operatora, który będzie świadczył nam usługi gazowe. W BOK obsługiwani są klienci indywidualni z tak zwanej I grupy przyłączeniowej. Oznacza to, że są to osoby, które deklarują odbiór paliwa gazowego w ilości do 10 m3/h gazu ziemnego wysokometanowego lub do 25 m3/h gazu ziemnego zaazotowanego. Są to osoby, które decydują się na taką ilość gazu ziemnego, ponieważ właśnie taka ilość w pełni wystarczy na to, by gotować i ogrzać dom jednorodzinny. Wskazuje się wówczas użycie kotła gazowego, który ma moc 30 kW. Jeżeli jednak nasze zapotrzebowanie na gaz ziemny jest większe, należy przede wszystkim zwrócić się bezpośrednio do operatora. Jeżeli wystąpimy z wnioskiem o przyłączenie do sieci gazowej, wówczas nasz operator będzie dążył do zawarcia umowy między nami a spółką gazownictwa.  (uprawnienia budowlane program) 

Zanim kupisz działkę

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy działka, którą zamierzasz kupić ma podłączenie do sieci gazowej bądź będzie możliwe podłączenie jej do takiej sieci w przyszłości, powinieneś w Biurze Obsługi Klienta danego operatora złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Informacjami, które należy w nim zawrzeć są takie, które dają nam możliwość zapytania o możliwość przyłączenia. Niezbędne będzie dołączenie do takiego wniosku odpowiednich dokumentów, jakimi mogą być mapy sytuacyjne terenu.   (uprawnienia budowlane segregator)   

Nowe przyłącze gazowe

Jeżeli mamy zamiar wybudować nowe przyłącze gazowe powinniśmy wypełnić wniosek i złożyć do w Biurze Obsługi Klienta.   (uprawnienia budowlane 2023) Taki wniosek jest wnioskiem o określenie warunków przyłączenia dla podmiotu ubiegającego się o przyłączenie do sieci gazowej, deklarującego pobór paliwa gazowego w ilości nie większej niż 10 m3/h. Taki wniosek można wysłać pocztą bądź złożyć osobiście. Niezbędne będzie w nim umieszczenie danych o inwestorze, adresie danej nieruchomości, a także o rodzaju obiektu, do którego gaz ziemny ma zostać doprowadzony. Ważne jest także określenie, w jakim celu chcemy pozyskiwać gaz ziemny, a więc musimy wskazać rodzaj oraz liczbę przewidywanych odbiorników gazu. Jeżeli wybieramy gaz jako narzędzie ogrzewające nasz dom, powinniśmy zawrzeć we wniosku także kubaturę wszystkich ogrzewanych pomieszczeń oraz moc kotła.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com