fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Oczywiście, aby prawidłowo wykonać prace związane ze stawianiem fundamentów należy wykonywać czynności w określonej kolejności.  W związku z tym konieczne jest rozpoczęcie prac od szalunków oraz  budowy ław.  Następnie należy wznieść ściany fundamentowe (nauka do uprawnień architektonicznych). Kolejnym etapem jest wykonanie izolacji, aż w końcu konieczne jest zajęcie się podłogą na gruncie. Ważnym aspektem jest to, że jedynie solidne wykonanie wszystkich powyższych etapów uchroni nas od konieczności dokonywania ewentualnych poprawek.

Etapy budowy tradycyjnych fundamentów

Właściwości dobrego fundamentu

Istotnie, fundament musi spełniać wiele bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim musi on w sposób bezpieczny przenieść obciążenia z budynku na podłoże nośne. Poza tym musi zapewniać stabilność wybudowanej na nim konstrukcji, co pozwala na równomierne osiadanie domu. Z pewnością jednym z bardzo ważnym zadań, które musi spełniać fundament jest chronienie konstrukcji przed utratą ciepła od gruntu. Co więcej, powinien także chronić przed wnikaniem  zawartej w podłożu wilgoci (akty zgodnie z wykazem Izby Architektów). Oczywiście należy pamiętać, że tradycyjne fundamenty na ławinach w  inny sposób przenoszą obciążenia na grunt niż płyta fundamentowa.

Rozwiązania podczas projektowania domu

Godnym uwagi jest fakt, że podczas projektowania domu zwykle przyjmuje się typowe, klasyczne rozwiązania. Dlatego też tego zadania może podjąć się praktycznie każda ekipa budowlana. Fundamentowe ławy wykonuje się pod wszystkimi ścianami zewnętrznymi oraz pod wewnętrznymi nośnymi. Istotnie, konieczne jest także oparcie na fundamencie słupów, kominów oraz schodów (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Ważnym aspektem jest to, aby każdy gotowy projekt mimo wszystko dopasować do miejscowych warunków gruntowych.

W jaki sposób oblicza się kształt oraz wielkość fundamentów?

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że ww. obliczeniami zajmuje się projektant. Tutaj uwzględnia się obciążenia będące oddziaływać na grunt, kształt przyszłego obiektu oraz konstrukcji. Pod uwagę bierze się również ukształtowanie terenu , warunki gruntowe oraz wodne w miejscu przyszłej budowy. Choć wymaga to wiele pracy, to jest niezwykle ważne, gdyż od tego zależy, czy fundamenty utrzymają spoczywający na nich ciężar.

Oczywiście konieczne jest również obliczenie materiały, który zostanie użyty do budowy (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Istotnie, na trwałość fundamentów oraz inne walory użytkowe duży wpływ ma izolacja podziemnych podpór – termiczna, chroniąca przed wychładzaniem się ogrzewanych wnętrz. Jak również ochronna, dzięki której woda gruntowa nie stanowi zagrożenia dla budynku.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com