fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odnawialne źródła energii – energia wiatrowa

Pozyskiwanie energii z wiatru jest jedną z metod odnawialnych. Polega ona na przekształcaniu wiatru na energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych czyli wiatraków. Wiatr trafia na opór w postaci śmigła, energia kinetyczna zamieniana jest na pracę mechaniczną. Uzyskana energia jest ekologiczna, gdyż przy jej pozyskiwaniu nie powstają żadne spaliny.

Więcej informacji na temat odnawialnych źródeł energii znajdziesz TUTAJ. Dodatkowo warto zajrzeć również na stronę www.uprawnienia-budowlane.com po materiały do nauki na egzamin Uprawnienia Budowlane.

Energia wiatrowa – pozyskiwanie

Najczęściej do pozyskiwania energii z wiatru wykorzystuje się turbiny wiatrowe. Stanowią one kluczowy element elektrowni. Składają się one z wiertnika przymocowanego do wysokiej wieży połączonego z generatorem prądu. Najczęściej wiatraki posiadają trzy łopaty. Moc elektrowni zależna jest od powierzchni takiego śmigła.

Elektrownie wiatrowe

Do wybudowania elektrowni wiatrowej potrzebna jest duża powierzchnia. Wpływ na to ma wielkość konstrukcji wiatraków. Budowane są więc daleko od większych miejscowości. Takich miejsc okazuje się jednak bardzo mało.  Znaczenie ma również wysokość na jakiej umieszczone są śmigła, ponieważ wyżej wzrasta prędkość wiatru jak również jego siła. Nisko nad ziemią wiatr niweluje ukształtowanie terenu. Każda nierówność powoduje dodatkowe tarcie. Szansą dla tego źródła pozyskiwania energii jest budowanie elektrowni wiatrowych na morzu. Produkcja jest wtedy nawet o połowę większa, gdyż woda nie powoduje oporów. Przeszkodą jest koszt produkcji. Wodne parki wiatrowe są dużo droższe niż lądowe. Muszą być wytrzymałe na wiele niedogodnych czynników, takich jak np. wysokie fale czy sztorm.

Dużą rolę odgrywa ogólne ulokowanie takiej elektrowni. Najczęściej umiejscawiana jest tam gdzie wiatr jest najbardziej pewny, np. najbardziej produktywne okazują się wiatry o sile 3 stopni w skali Beauforta.  Nie jest to jednak idealną gwarancją stałej elektryczności. Siła wiatru jest zmienna w cyklach dobowych i rocznych. Odbiorcy nie chcą być od tego zależni, zatem elektrownia wiatrowa potrzebuje pewnego rodzaju zabezpieczenia. Pozyskiwana energia musi mieć swój odpowiednik ilościowy w energii pozyskanej z innego źródła. Mogą to być m.in. elektrownie słoneczne czy szczytowo-pompowe. W dalszym ciągu poszukuje się sposobów zwiększenia wydajności metody wiatrowej. Gdyby to się udało energia wiatru zaspokoiła by zapotrzebowanie energetyczne całego świata. Wadą jest także trudność w magazynowaniu energii wiatrowej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com