fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Energia elektryczna w tunelach

Kable ekranowe SN połączone z rozdzielnią powstałą w tunelach przyłącza się do odizolowanej szyny od konstrukcji rozdzielnicy. Szyna zwiera się z uziomem rozdzielni poprzez ogranicznik o charakterze niskonapięciowym. Tunel to zazwyczaj transportowa ukryta budowla, która przybiera wygląd ukrytego oraz długiego korytarza. Znajduje się on pod ziemią. Nad tunelem może znajdować się miejska zabudowa, góry bądź też woda. Tunele dzielą się ze względu na swoje przeznaczenie. W związku z tym można wyróżnić tunel tramwajowy, metra, kolejowy czy tunel drogowy. Tunele kanałowe stanowią oddzielny rodzaj grupy. W nim przemieszczają się pływające jednostki.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Energia elektryczna w tunelach
Energia elektryczna w tunelach

Charakterystyka tuneli

Bez względu na charakter związany z przeznaczeniem tuneli, charakteryzują się one technicznymi parametrami. Przede wszystkim należy do nich długość, czyli inaczej odległość od wlotu do wylotu z tunelu. Geometrycznymi parametrami są ich szerokości oraz wysokości wraz z kształtem sufitu. Te parametry mają wpływ nie tylko na gabaryty obiektów, jakie będą się w nim przemieszczać, lecz także na ich prędkość w tunelu. W każdym z tuneli, jakie przeznacza się do transportowania ludzi należy spełnić cały szereg wymagań dotyczących bezpieczeństwa. To powoduje, że wewnątrz tunelu albo w jego okolicach należy zbudować odpowiednie wyposażenie. (uprawnienia budowlane program) 

Transformator w tunelach

Linie SN pracują z zerowym punktem uzwojenia transformatora, który jest połączony w gwiazdę. Transformator jest izolowany albo też uziemiony za pomocą dławika bądź rezystora. Kiedy mamy do czynienia z izolowanym zerowym punktem sieci napowietrznej SN, pojedyncze i krótkotrwałe doziemienia z dowolnych faz są powodem pojemnościowego zwarciowego prądu, który nie przerywa przesyłania trójfazowego energii. Podczas zasilania siecią napowietrzną SN punkt związany z odbiorem posiada transformator z napięciem górnym SN, który to jest łączy się w trójkąt, a uzwojenie dolne w gwiazdę. Zerowy punkt tej gwiazdy łączy się w bezpośredni sposób z uziomem własnym rozdzielnicy. Zapewnia on porażeniowe bezpieczeństwo na rozdzielni razem z transformatorowym polem. (uprawnienia budowlane segregator )  

Zasilanie energetyczne tuneli

Moc, jaką będą posiadać urządzenia, maszyny i elektryczne napędy, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa zależy od gabarytów wewnętrznych tunelu.  (uprawnienia budowlane kontakt)  W przypadku tuneli, które będą wykorzystywane do zelektryfikowanego szynowego transportu, zasila się je z trakcyjnych podstacji. Patrząc pod kątem elektrycznym, poziom związany z zapotrzebowaniem na moc za pomocą zainstalowanych odbiorów wpływa na napięcie zasilania z rozdzielnicy głównej. Urządzenia takie jak wentylacja, odwadnianie, oświetlenie, alarmowe systemy czy obserwacja wizyjna wpływają na sumaryczną zainstalowaną zastępczą moc w tunelowym obiekcie. Moc oraz ilość danego wyposażenia wiąże się z gabarytami danego tunelu. Wraz z większym gabarytem wzrasta zapotrzebowanie energetyczne oraz na zasilającą moc. To sprawia, że zasilanie jednej bądź większej ilości rozdzielnic, jakie obsługują w środku tunelu, zasilanie wyposażenia realizuje się w związku z systemem zawodowej elektroenergetyki. Odbywa się to z dystrybucyjnej sieci, o napięciowych parametrach SN. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com