fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Eliminowanie błędów podczas wykonywania żelbetowej monolitycznej konstrukcji

Popełniane błędy podczas wykonywania konstrukcji mogą nieść negatywne konsekwencje w technicznym aspekcie, ale również w budżecie czy harmonogramie budowy. W celu ich eliminacji należy dokonywać systematycznych kontroli oraz odbiorów poszczególnych konstrukcyjnych elementów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odbiór szalunków oraz zbrojeń. Odbiór szalunków często się pomija, ponieważ szalunki nie są wpisywane w dziennik. Jednak należy przyłożyć do tego szczególną uwagę. Bez dobrze ustawionych szalunków nie powinno przechodzić się do kolejnych odbiorów. Podczas odbioru zbrojenia należy zweryfikować zbrojeniowe pręty, ich kształt, układ oraz średnice. Należy pamiętać tu o odchyłkach, jakie są dopuszczane w zbrojeniowym układzie.(uprawnienia budowlane kontakt)

Eliminowanie błędów podczas wykonywania żelbetowej monolitycznej konstrukcji
Eliminowanie błędów podczas wykonywania żelbetowej monolitycznej konstrukcji

Wykonanie otulin, styków oraz zamknięcie szalunku

Mówiąc o otulinach należy pamiętać, że wykonuje się je zarówno w pionie, jak i w poziomie. Trzeba zweryfikować także materiał, jaki stosuje się na otuliny. (uprawnienia budowlane 2022) Chcąc przygotować styki, trzeba przygotować odpowiednio ich powierzchnię. Dobrze przygotowana powierzchnia jest zgroszkowana i oczyszczona ze wszystkich luźnych elementów. Ważne jest też zadbanie o dobre nawilżenie powierzchni. Podczas dokonywania odbiorów nie można pominąć etapu związanego z zamknięciem szalunku. Pośpiech może doprowadzić, że podczas betonowania szalunek otworzy się. Dlatego też tak ważna jest jego weryfikacja i kontrola.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Betonowanie konstrukcji

Przed betonowaniem konstrukcji należy uzyskać na nie zgodę. Można ją otrzymać po dokonaniu odbioru zbrojenia. Pojawiający się częsty błąd w tym miejscu, to zamówienie betonowej mieszanki, bez zsynchronizowania czasu z zakończeniem odbioru zbrojenia. (uprawnienia budowlane program)Niekiedy mieszanki w związku z tym długo oczekują w betonowozach. Czas przyjęty w związku z transportem nie powinien przekraczać 1,5 godziny latem, a czasami nawet wynosi on 0,5 godziny. Jeśli zostanie on przekroczony, należy odesłać taką mieszankę i zamówić nową. Kolejnym z etapów jest betonowanie. Warto pamiętać w tym miejscu, że trzeba pobrać próbki betonu do badań, przez niezależne laboratorium, ponieważ gwarancja jakości zawarta w dokumencie betonu WZ nie jest wystarczającym dokumentem. Podczas betonowania ważna jest logistyka. Po zakończonym betonowaniu należy dokonać weryfikacji układu zbrojeniowego. Jest to często pomijany aspekt na placach budowy. Jednak zweryfikowanie  prętów pionowych elementów, ścian, słupów oraz trzpieni sprawi, że można w ten sposób uniknąć nieoczekiwanych usterek przy wykonywaniu kolejnych odbiorów.

Proces rozszalowania

Podczas przygotowywania projektu należy zaznaczyć w nim, w jakim czasie należy dokonać rozszalowania, dla danych monolitycznych elementów. Także w tym etapie często spotyka się brak kontroli. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że w związku z szybkim tempem pracy dojdzie do szybszego rozszalowania. Mając do czynienia z pionowymi elementami może dojść do sytuacji, gdzie razem z deskowaniem odejdzie również beton, który odsłoni zbrojenie. W takim wypadku trzeba ponownie wykonać proces betonowania.(uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com