fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Alternatywa dla posadzek

Kamienny dywan to alternatywa dla innego rodzaju posadzek. Może być on układany w pomieszczeniach i na zewnątrz, jednak najchętniej wykonuje się go na tarasach i balkonach. Pozytywne opinie o kamiennym dywanie sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie w domu. Jakie są jego zalety oraz wady? Jak go położyć prawidłowo i gdzie? Ile to kosztuje? (uprawnienia budowlane kontakt)

Dywan z kamieni

Czym jest?

Kamienny dywan to rodzaj posadzki, który charakteryzuje się trwałością oraz pozwala na osiągnięcie ciekawego efektu wizualnego. Wykonuje się go z wyselekcjonowanych, niewielkich kamyków granitowych, marmurowych bądź kwarcytów, które łączy się żywicą epoksydową (wewnątrz) lub poliuretanową (na zewnątrz). Ma on właściwości antypoślizgowe i mrozoodporne, dlatego można ułożyć go zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. (uprawnienia budowlane 2022)

Zalety i wady

Zaletą kamiennego dywanu jest bardzo duży wybór kolorów kruszywa, co pozwala na dopasowanie posadzki do otoczenia i swoich preferencji. Estetyczny wygląd zapewnia także brak łączeń, który jednocześnie ogranicza możliwość pęknięć posadzki. Kamienny dywan wykazuje szczególnie wysoką odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne, jak: promieniowanie UV, wahania temperatur i wilgotność. Kolejnym atutem jest niewnikanie różnego rodzaju substancji, np. tłuszczu bądź smaru, w głąb posadzki. Ewentualne zabrudzenia pozostają na nawierzchni i można je wyczyścić, np. przy pomocy myjki wysokociśnieniowej (temperatura wody nie powinna przekraczać 50°C). Wadą kamiennego dywanu jest przede wszystkim wysoka cena materiałów oraz robocizny. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie takiej podłogi, musimy liczyć się z tym, że masa bardzo szybko gęstnieje, dlatego trzeba nakładać ją szybko i dokładnie. Szczególnie uciążliwe jest dobranie odpowiednich proporcji masy oraz nakładanie kamiennego dywanu na pionowe powierzchnie.  (uprawnienia budowlane program)

Gdzie warto go ułożyć?

Kamienny dywan można wykonać wszędzie tam, gdzie podłoga jest narażona na szczególnie intensywne zużycie, a zależy nam na jej trwałości i estetycznym wyglądzie. Sprawdzi się m.in.:

  • na tarasach oraz na balkonach;(uprawnienia budowlane)
  • na schodach zewnętrznych i wewnętrznych;
  • na posadzkach bądź ścianach wewnętrznych;
  • w pomieszczeniach mokrych (wtedy należy użyć wodoszczelnego podkładu);
  • na ogrzewaniu podłogowym;
  • w pomieszczeniach gospodarczych;
  • jako obudowa kominka.

Specjalista potrzebny czy nie?

Jeżeli nie jesteś bardzo silny bądź nie przepadasz za majsterkowaniem – wybór fachowca będzie jednoznacznym wyborem. Oczywiście taka opcja wiąże się ze znacznie wyższym wydatkiem, jednak kamienny dywan zrobiony raz a porządnie, będzie doskonałą inwestycją na wiele lat! Nie zapominaj, że koszty zależą od metrażu, wybranych surowców (producenta oraz rodzaju kruszcu i żywicy), a nawet miejsca, gdzie będzie kładziony dywan kamienny. Specjalista z pewnością poradzi sobie nawet ze skomplikowanymi pomysłami, a także nie dopuści do żadnych niedociągnięć, układając kamienny dywan. Schody, elementy, które chcielibyśmy umieścić na ścianach albo elewacji, są bardzo trudne w montażu – aby oszczędzić sobie problemu, warto rozważyć tę opcję. Żywica na schody (wewnętrzne i zewnętrzne) powinna być specjalnie dociśnięta, by stworzyć idealny kąt prosty na każdym stopniu. Jeżeli planujesz kamienny dywan w pomieszczeniu – możesz zaczynać od zaraz, jeśli nie – koniecznie sprawdź pogodę na najbliższe dni. O ile nie zapowiada się na wysoką wilgotność , a także opady, a temperatura będzie oscylować między 5 a 30 stopniami Celsjusza – masz zielone światło. Pierwszym punktem, który natychmiast wpłynie na ostateczny efekt, jest stworzenie dobrych podstaw. Posadzkę tego typu najlepiej nakładać na szorstkie oraz twarde podłoże – na przykład beton. Ile kosztuje taki kamienny dywan? Kwoty zazwyczaj wahają się od 200 do 350 zł za m2, wliczając w to wszystkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania naszej posadzki. Jeśli chcemy, aby kamienny dywan został położony przez fachowców, to należy doliczyć koszt robocizny – od około 100 zł/m2. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.