fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drobne kruszywa w klejowych zaprawach

Kruszywo określane jako drobne, w normach nie jest jednoznaczną nazwą. Każda z norm odnośnie kruszyw odnosi się do innych wymiarów, jakie mają posiadać ziarna. Norma PN-EN 12620 określa drobne kruszywo, gdzie wymiary ziaren są równe d/D 0/4 mm. Kolejna z norm PN-EN 13043 określa drobne rodzaje kruszyw, gdzie ziarna mają d/D 0/2 mm, a norma PN-EN 13139 określa d/D równe 0/4 mm. Drobne kruszywo d/D, które równe jest 0/6,3 MM opisuje norma PN-EN 13242. Sama nazwa „drobne kruszywo” potocznie odnosi się do piasku. Pod geologicznym kątem piasek to luźna osadowa skała, która jest średniookruchowa. Wielkość ziaren wynosi tu 0,1/2 mm. Piaski zbudowane są z odpornych na wietrzenie minerałów, gdzie pod względem ilościowym pierwsze miejsce należy do kwarcu. Kwarcowe piaski cechują się też największą powszechnością. Oprócz nich wyróżnia się przeszło 30 innych rodzajów piasków. (uprawnienia budowlane 2022)  

Drobne kruszywa w klejowych zaprawach
Drobne kruszywa w klejowych zaprawach

Klasyfikacja piasków

Ze względu na cechy, jakimi charakteryzuje się piasek można dokonać jego klasyfikacji ze względu na mineralny skład, strukturę oraz ze względu na środowisko sedymentacji.   (uprawnienia budowlane segregator )  Patrząc na mineralny skład można wyróżnić piaski arkozowe czy kwarcowe. Ze względu na strukturę piasku występują piaski gruboziarniste, średnioziarniste oraz piaski drobnoziarniste. Środowisko sedymentacji klasyfikuje piaski jako piaski rzeczne, morskie, lodowcowe itp. W przypadku czystych kwarcowych piasków zawarty w nim kwarc osiąga wartość prawie 100%.  (uprawnienia budowlane program) 

Czyste kruszywo

Chcąc otrzymać czysty rodzaj kruszywa, w takim wypadku koniecznym zabiegiem jest wykonanie płukania. Do tego celu może posłużyć wibracyjny przesiewacz. Ze względu na dużą różnorodność w stosowaniu zapraw, nie można podać jednego ziarnowego składu kruszywa, który byłby optymalny. Mówiąc o uziarnieniu zawartość lekkich zanieczyszczeń, pyłów oraz organicznych substancji zwykle nie stanowią problemu dla osiągnięcia parametrów, jakie są wymagane. Bardzo często piaski eksploatuje się z pod wody i dalej płukane są one na wibracyjnych przesiewaczach, które posiadają wodne natryski.(uprawnienia budowlane) 

Wymagania kruszyw stosowanych do zapraw

Kruszywa, które stosuje się do zapraw muszą posiadać odpowiednie właściwości. Przede wszystkim muszą mieć petrograficzny opis oraz określone uziarnienie kruszywa. Kolejno należy znać zawartość pyłów, siarczanów i chlorków. Ważna jest też gęstość nasypowa, ziaren i zawartość lekkich zanieczyszczeń, organicznych substancji czy składników, które wpływają na szybkość wiązania się zaprawy oraz jej twardnienia. Nie można pominąć tu kwestii związanej z alkaiczną reaktywnością. Pomimo, że surowiec jest bardzo ważny, to jednak ważna jest również technologia związana z przerabianiem kruszyw. Przeróbcze operacje, takie jak hydrauliczna klasyfikacja, płukanie, suszenie, densymetryczny rozdział czy przesiewanie na sucho powoduje poprawę jakości kruszywa, jakie zostaje uzyskane. Podczas przerabiania mineralnych surowców stosuje się też często określenie łamanego piasku. To pojęcie określa różnego rodzaju rozdrobnione skały do ziaren, których wymiary wynoszą poniżej 4 (2) mm. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com