fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dom pasywny

Budując dom pasywny musimy mieć na uwadze rodzaj działki. Powinna być ona                   zorientowana w kierunku południowym.  W ten sposób wykorzystuje się odpowiednie nasłonecznienie. Oprócz tego korzystnego usytuowania trzeba zapewnić odpowiednią ilość przeszkleń. Wykorzystywane są najczęściej duże okna. Wybiera się też opcje budowy ogrodów zimowych po stronie południowej. Budynek powinien być wkomponowany w otoczenie. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Zaleca się projektowanie domów na planie prostokąta. Dłuższy bok zazwyczaj skierowany jest w stronę południową. Najbardziej pożądany dach to model jednospadowy.

W budownictwie pasywnym buduje się zazwyczaj ściany trójwarstwowe o współczynniku przenikania ciepła poniżej 0,15 W/m²K. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

W budownictwie pasywny unika się budowania tarasów, czy balkonów jako elementów stałych budowli. W tym przypadku powstają tzw. mostki termiczne, czyli miejsca w przegrodzie cieplnej budynku. W tym miejscach występują straty ciepła. W budynkach pasywnych stosuje się balkony oparte na słupach.

W budownictwie pasywnym wykorzystuje się różnorodne zdobycze technologiczne np. kolektory słoneczne, pompy ciepła, wentylacje mechaniczne, rekuperatory. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Mówi się, że domy pasywne nagrzewają się i ochładzają same.W domach pasywnych stosuje się dodatkowe źródła ciepła w celu ogrzewania do odpowiedniej temperatury, czyli najczęściej decydujemy się na kocioł niskiej mocy, gaz, czy też olej opałowy, może też być pompa ciepła. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Budownictwa Pasywnego budynki pasywne muszą charakteryzować się dużą bezwładnością cieplną, zapewniona jest stabilna temperatura wewnątrz budynków. Bardzo ważne są też linie osadzenia okien i drzwi balkonowych, ważne żeby drzwi się otwierały na zewnątrz, a nie do środka. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

W domach pasywnych i energooszczędnych wykorzystuje się wentylacje zapewniającą świeże powietrze, wykorzystuje się czy też wymienniki gruntowe do ogrzewania powietrza wentylacyjnego. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Czym charakteryzują się domy pasywne?

Co oznacza określenie domu terminem domu pasywnego? Są to wszystkie te budynki mieszkalne, których budowa idzie z duchem czasu, a rozwiązania w nich wykorzystane opierają się przede wszystkim na nowoczesnych metodach. Jak powszechnie wiadomo, nowoczesne rozwiązania budowlane zapewniają dużo wyższą jakość wykonania i zdecydowanie większą wygodę użytkowania domów jednorodzinnych. ( program do egzaminu na uprawnienia na komputer )

Oszczędność przy domach pasywnych

Nieskrywaną zaletą rozwiązania domów pasywnych jest przede wszystkim duża oszczędność nakładów finansowych, które trzeba przeznaczyć na opłaty związane z domem wybudowanym metodą tradycyjną. Warto mieć także na uwadze fakt, iż decydując się na dom budowany metodą pasywną, przyczyniamy się znacznie do dbania o środowisko naturalne i zachować ze spectrum proekologicznych.

Dom pasywny nie jest jednak standardową procedurą w branży budowlanej. Niestety, prym nadal wiodą budowle wznoszone metodą tradycyjną. Jest to duża strata przede wszystkim dla naszego zdrowia i portfela. (uprawnienia budowlane)

Kalkulacja domów pasywnych

Należy pamiętać o tym, że każdy dobry inwestor, zanim zajmie się danym projektem, dokładnie kilka razy przeliczy, cz w ogóle opłaca mu się zaczynać jakąkolwiek inwestycję. Dlatego też, decydując się na rozwiązanie pasywne w domu jednorodzinnym, warto zaufać komuś, kto posiada niezbędne uprawnienia budowlane. Dzięki temu możemy mieć pewność, że planowana przez nas inwestycja nie przewyższy kosztami absolutnie koniecznego pułapu finansowego. ( program do egzaminu na uprawnienia architektoniczne )

Trzeba podkreślić fakt, iż samo postawienie domu, do którego wybudowania zostanie zastosowana technologia pasywna będzie wiązało się z wyższymi kosztami. To system, który bazuje na droższych materiałach i rozwiązaniach. Warto jednak przeliczyć sobie koszty rocznego utrzymania takiego domu i porównać je z utrzymaniem domu stawianego metodą tradycyjną. ( program przygotowujący do uprawnień budowlanych )

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com