Dom pasywny

Budując dom pasywny musimy mieć na uwadze rodzaj działki. Powinna być ona                   zorientowana w kierunku południowym.  W ten sposób wykorzystuje się odpowiednie nasłonecznienie. Oprócz tego korzystnego usytuowania trzeba zapewnić odpowiednią ilość przeszkleń. Wykorzystywane są najczęściej duże okna. Wybiera się też opcje budowy ogrodów zimowych po stronie południowej. Budynek powinien być wkomponowany w otoczenie. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Zaleca się projektowanie domów na planie prostokąta. Dłuższy bok zazwyczaj skierowany jest w stronę południową. Najbardziej pożądany dach to model jednospadowy.

W budownictwie pasywnym buduje się zazwyczaj ściany trójwarstwowe o współczynniku przenikania ciepła poniżej 0,15 W/m²K. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

W budownictwie pasywny unika się budowania tarasów, czy balkonów jako elementów stałych budowli. W tym przypadku powstają tzw. mostki termiczne, czyli miejsca w przegrodzie cieplnej budynku. W tym miejscach występują straty ciepła. W budynkach pasywnych stosuje się balkony oparte na słupach.

W budownictwie pasywnym wykorzystuje się różnorodne zdobycze technologiczne np. kolektory słoneczne, pompy ciepła, wentylacje mechaniczne, rekuperatory. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Mówi się, że domy pasywne nagrzewają się i ochładzają same.W domach pasywnych stosuje się dodatkowe źródła ciepła w celu ogrzewania do odpowiedniej temperatury, czyli najczęściej decydujemy się na kocioł niskiej mocy, gaz, czy też olej opałowy, może też być pompa ciepła. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Budownictwa Pasywnego budynki pasywne muszą charakteryzować się dużą bezwładnością cieplną, zapewniona jest stabilna temperatura wewnątrz budynków. Bardzo ważne są też linie osadzenia okien i drzwi balkonowych, ważne żeby drzwi się otwierały na zewnątrz, a nie do środka. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

W domach pasywnych i energooszczędnych wykorzystuje się wentylacje zapewniającą świeże powietrze, wykorzystuje się czy też wymienniki gruntowe do ogrzewania powietrza wentylacyjnego. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.