fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektowanie układu drogowego

W prawie budowlanym dokładnie opisane jest jak można zagospodarować powierzchnię na swojej posesji. Teren biologicznie czynny dotyczy wszystkich elementów zabudowy, w skład którego wchodzi również projektowanie układu drogowego. Najbardziej problematyczne są małe działki, gdy planujemy zaprojektować chociażby podjazd do garażu. Z pomocą przychodzą nam nawierzchnie ażurowe, jednocześnie będące utwardzeniem i spełniające warunki prawne.

Dojazd po nawierzchniach ażurowych

Korzyści z ażurowych nawierzchni

Najmniejszy udział powierzchni biologicznie czynnej na terenie posesji określają zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Część z nich jest wyolbrzymiona. Zastosowanie elementów ażurowych zapewni naturalną retencję czyli odwodnienie terenu a także zaprojektowanie wszystkiego zgodnie z prawem.

Montaż kostek ażurowych

Należy zaznaczyć, że montaż płyt lub kostek ażurowych nie jest zbyt skomplikowany. Przebiega on praktycznie tak samo jak układanie tradycyjnej kostki betonowej: w pierwszej kolejności korytowanie i montaż obrzeży, następnie podbudowa i układanie elementów końcowych. Trzeba tylko zapamiętać, aby podbudowa była przepuszczalna, a nie np. cementowa. Można do niej wykorzystać np. piasku lub drobnego kruszywa  czy geowłókniny.

Kostka ażurowa nie dla wszystkich

Dobrze byłoby przeanalizować czy takie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Taka nawierzchnia będzie kłopotliwa dla kobiet w szpilkach i osób starszych poruszających się o lasce czy o kulach. Zaleca się więc, aby na powierzchniach najczęściej eksploatowanych raczej unikać kostek ażurowych, gdyż często będą one niepraktyczne i mało wygodne W tym przypadku sprawdzają się dobrze nawierzchnie mieszane. Kładąc pełną kostkę, można też w prosty sposób wytyczyć ciągi piesze, na które mają być skierowani użytkownicy, a często także uzupełnić kompozycję zabudowy, aby każdy mógł przemieszczać się nie tylko swobodnie i wygodnie, ale też być zadowolonym z końcowego efektu wizualnego prac projektantów i wykonawców.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com