fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dobre połączenia wieszaków do drewnianych belek

Mówiąc o połączeniach z zastosowaniem wieszaków belek, trzeba także zwrócić uwagę na kwestie związaną z montowaniem ich. Wykonawczym najczęstszym rodzajem błędu podczas montowania wieszaków jest wykorzystanie do tego celu złych rodzajów łączników np. wkrętów czy gwoździ. Błędem jest również zastosowanie nieodpowiedniej ich ilości oraz złe rozmieszczenie. Na budowach w Polsce takie błędy zdarzają się bardzo często, wręcz nagminnie. W konsekwencji pojawienie się takiego błędu powoduje to, że nośność połączenia ulega zredukowaniu. (uprawnienia budowlane 2022)  

Dobre połączenia wieszaków do drewnianych belek
Dobre połączenia wieszaków do drewnianych belek

Wieszaki do dwuteowych belek

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów wieszaków, które różnią się zastosowaniem. Jednym z ich rodzajów jest wieszak do dwuteowych drewnianych belek. Mają one specyficzną budowę, dlatego też wymagają użycia specjalnych rodzajów wieszaków. Rozmiar wieszaka w takiej sytuacji dopasowuje się do wysokości oraz szerokości dwuteowej belki. Ważne jest to, aby wieszak dosięgał pasa górnego belki i skutecznie zabezpieczał go przed ewentualnym obrotem. Warto wspomnieć tu, że na rynku istnieją również wieszaki do belek, które są niewidoczne. Jest to oddzielny temat, gdzie niekiedy architektoniczne względy wymagają, aby wieszaki zostały ukryte. Jeżeli wybudowany strop będzie od dołu danego pomieszczenia widoczny, a klient nie da akceptacji dla zastosowania standardowych  wieszaków, w takiej sytuacji wykorzystuje się wieszaki ukryte. Po ich zamontowaniu będą one niewidoczne. (uprawnienia budowlane program) 

Skomplikowane złącza ciesielskie

Chociaż wieszaki belek nie stanowią skomplikowanych ciesielskich złączy, to należy przestrzegać podczas montażu podstawowe zalecenia. Podstawowe zasady obejmują nie tylko wieszaki belek, ale również wszystkie pozostałe ciesielskie złącza. Chcąc zachować gwarancję związaną z nośnością, jaką deklaruje producent trzeba podczas montażu ciesielskich złącz bezwzględnie korzystać z łączników systemowych, jakimi są wkręty albo gwoździe. Jest to wynikiem tego, że nośność wymienionych produktów określona została w badaniach, z zastosowaniem właśnie tych konkretnych rodzajów łączników. Projektant dokonując specyfikacji danego produktu opiera się na informacjach odnośnie nośności zawartej w technicznym katalogu. Chcąc otrzymać deklarowany poziom nośności stosuje się podany typ łącznika i odpowiedni schemat związany z gwoździowaniem. Jest to inaczej rozkład wbijanych gwoździ przez ciesielskie złącze. (uprawnienia budowlane segregator )  

Wieszak BSD

Zarówno wieszaki belek BSNN, BSS czy SBE mają ograniczoną szerokość belki, jaką można na nich oprzeć. Jeżeli mamy sytuacje, gdzie oparta belka przekracza tą szerokość, w tym celu stosuje się wieszak posiadający większe wymiary BSD.  (uprawnienia budowlane) Jest on przeznaczony dla belek, których szerokość wynosi w przedziale od 100 do 200 mm. Najczęściej wykorzystuje się je w konstrukcjach z klejonego drewna, gdzie belki są dużo cięższe, niż w tradycyjnych konstrukcjach. Podstawowy produkt przeznaczony jest do połączeń o typie drewno – drewno. Nie posiada on otworów dodatkowych, które przeznacza się na kotwienie w betonie. Jednak techniczna aprobata pozwala wykonać takie otwory, co powoduje, że można je zastosować w połączeniu z betonową konstrukcją. Wieszak do belek BSD posiada wersję z wewnętrznymi skrzydełkami BSDI.   (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com