fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Deszczowe centrale w budynkach

Branża sanitarna w 2020 roku została uznana za specyficzną, w związku z jej rozwojem. Wykorzystywanie deszczowych oraz roztopowych wód stało się nowym trendem w zrównoważonym budownictwie. Popularność tego procesu wzrasta. Zaledwie w 3 miesiące w 2020 roku wpłynęło ponad 20 000 wniosków do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odnośnie dofinansowania do programu „Moja Woda”. Warto zauważyć, że nie tylko instalacje domowe mogły rozpocząć korzystanie z deszczowej wody. (uprawnienia budowlane program) 

Deszczowe centrale w budynkach
Deszczowe centrale w budynkach

Wykorzystanie wody deszczowej w komercyjnym sektorze

Sektor komercyjny także z powodzeniem rozpoczął wykorzystywanie deszczowej wody przy spłukiwaniu w toaletach. Takie rozwiązanie wiąże się z ekologicznym podejściem, jak również pozwala w efektywny sposób korzystać z zasobów wodnych i generować oszczędności spowodowane pomniejszeniem kosztów związanych z tłoczeniem wodociągowych wód, tam gdzie pitna woda nie jest niezbędna. W ten sposób otrzymuje się także układ, który polega na stałej dostawie wody, nawet kiedy panuje okresowa susza. Producenci urządzeń pompowych oferują pomopowo – sterujące centrale, nazywane centralami deszczowymi. (uprawnienia budowlane)

Wykorzystanie deszczowej wody

Warto przyjrzeć się temu, jakie zalety płyną z wykorzystania deszczowej wody. W przeciętnym domowym gospodarstwie aż 35% zapotrzebowania dziennego na wodę dotyczy tylko spłukiwania jej w toalecie. Mając do czynienia z budynkami o charakterze biurowym, hotelowym bądź usługowym, wartość ta może osiągać nawet poziom 50%. W takim wypadku warto wykorzystać wodę z deszczowych opadów. Nawet 10 do 15% wody przypada na nawadnianie zielonych terenów, co jest zyskiem dla budżetu, a przede wszystkim dla środowiska, kiedy zaczniemy korzystać z opadowych wód. (uprawnienia budowlane 2022)  

Instalacje deszczowe oferowane przez markę Wilo

Firma Wilo w swoim portfolio przygotowała doposażenia dualnych instalacji związanych z odzyskiem roztopowej oraz opadowej wody. Może być ona wykorzystana zarówno w dużych komercyjnych obiektach, jak i w jednorodzinnych domach. Centrale deszczowe pozwalają połączyć ze sobą dwie instalacje, a mianowicie wodę deszczową i wodę do picia. Ze względu na to, że w deszczowej wodzie mogą pojawiać się mikroorganizmy oraz bakterie, instalacja wody musi być oddzielnym rozprowadzającym układem, i nie można dopuścić do połączenia jej z wodociągową wodą. Dla inżynierów jest to pewien rodzaj problemu, który wiąże się z zachowaniem stałego poziomu dostawy wody, także w sytuacji suszy. Jednak jego rozwiązaniem mogą być przygotowane przez firmę Wilo gotowe rodzaje centrali posiadające automatyczny dopust wody.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Zarówno urządzenie Wilo – RAIN1, jak i Wilo – RAIN 3 wykorzystują wodę z deszczowych opadów, aby zasilić urządzenia wodą. Są to m.in. pralki, toaletowe spłuczki czy systemy związane z nawadnianiem terenów zielonych. Deszczowa centrala o kompaktowym charakterze posiada w wyposażeniu automatyczny dopust wodociągowej świeżej wody. To sprawia, że jej dostawa jest stała, nawet kiedy zbiornik z deszczową wodą jest pusty. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com