fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Klasyfikacja deskowań słupów – formowanie słupów prostokątnych c.d.

Producenci deskowań ściennych oferują:

– płyty standardowe,

– płyty uniwersalne.

Z płyt uniwersalnych można formować słupy prostokątne, które mają różne wymiary przekroju poprzecznego. Dzięki swojej konstrukcji można formować wymiary przekroju poprzecznego słupów w module co 5 cm. Prosty jest montaż deskowania słupa z płyt ramowych (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Ustawia się cztery płyty ścienne naprzeciw siebie pod kątem prostym, dzięki którym możliwe będzie szybkie formowanie słupa. Elementem łączenia są śruby ściągające. Jest tak, że większość systemów deskowania do słupów z tarcz uniwersalnych można zmontować wcześniej na placu składowym, łącznie ze wszystkimi urządzeniami zabezpieczającymi. Później transportuje się te płyty na miejsce formowania używając żurawia. Taka konstrukcja deskowania z tarcz ramowych ściennych pozwala na przeniesienie ciśnienia mieszanki betonowej o wartości do 90 kN/m2.

Deskowania jednostronne betonu
Deskowania jednostronne betonu

Pola przekrojów poprzecznych i mnogość typorozmiarów

Pola przekrojów poprzecznych słupów z płyt ramowych deskowań ściennych drobnowymiarowych są mniejsze niż przekroje poprzeczne słupów, które są z płyt wielkowymiarowych. Przykładowo:

– słupy uformowane z elementów deskowań ściennych systemu NOE Top Light mają przekrój poprzeczny o wymiarach od 10 cm x 10 cm do 60 cm x 60 cm,

– słupy uformowane z elementów deskowań ściennych wielkowymiarowych Meva Mammut mają przekrój poprzeczny o wymiarach od 15 cm x 15 cm do 135 cm x 135 cm.

Dzięki mnogości typorozmiarów form można wykonać deskowania słupów o praktycznie każdej wysokości (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Jeżeli przyjmie się metodę formowania słupów z płyt uniwersalnych, oprócz tarcz uniwersalnych potrzebne są akcesoria takie jak:

– zamki,

– podpory ukośne,

– wsporniki podestów platform roboczych.

Narożniki zewnętrzne, standardowe płyty a deskowanie słupów prostokątnych

Narożniki zewnętrzne oraz standardowe płyty danego systemu deskowań ściennych również będą się nadawać do deskowania słupów prostokątnych. Jako przykład można podać system Star Tec. Zgodnie  z nim zalecane jest, żeby:

– szerokość boków nie była większa niż 50 cm,

– wysokość nie może przekroczyć 405 cm.

W przypadku, kiedy wysokość nie będzie większa niż 270 cm, to na jednej krawędzi wystarczą trzy klamry. Jeżeli deskowanie będzie miało większe przekroje oraz wysokości niezbędne okazują się dodatkowe wzmocnienia obwodowe.

Formy, dzięki którym wykonuje się słupy, charakteryzują się tym, że są wielokrotnego użytku (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Dlatego też liczba powtórnego użytkowania jest na poziomie:

– w przypadku ram: od 200 do 300 razy,

– w przypadku poszycie: od 50 do 70 razy.

Deskowania systemowe do formowania słupów

Deskowanie systemowe wykorzystywane jest tylko i wyłącznie do formowania słupów. Składa się ono z czterech elementów, które są takie same. Połączone są one ze sobą przegubowo przy użyciu zawiasów. Płyty łączy się „na wiatrak”. Używa się do tego trzpieni oraz zamów. Pełnią one funkcję napinaczy.

Płytą jest sztywna rama, która zrobiona jest z zamkniętych profili stalowych. Dzięki temu płyta jest odporna na zwichrowanie. Dopuszcza się ciśnienie mieszanki betonowej w granicach od 80 do 125 kN/nr. Ciśnienie zależy od producenta deskowania. Dzięki temu można zapewnić i utrzymać duże tempo prac (programy do uprawnień budowlanych). Dobra jakość betonu licowego jest możliwa dzięki wykorzystaniu deskowań, które są zaprojektowane bezpośrednio pod formowanie słupów. Dzięki temu nie widać odcisków styków poszycia, wkrętów czy otworów po ściągach. Dzięki deskowaniu można formować słupy, których przekroje poprzeczne wahają się od od 15 cm x 15 cm do 60 cm x 60 cm w module co 5 cm. Maksymalna wysokość, w zależności od systemu, wynosi od 660 cm do 810 cm, a moduł wysokościowy słupów – 30 cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com