fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dachy o stromej konstrukcji

Dachy o stromej konstrukcji, prefabrykowane mają zastosowanie w niskich budynkach, które mają możliwość zagospodarowania użytkowego poddasza. W takim wypadku można zastosować szereg konstrukcyjnych rozwiązań. Najczęściej podczas ustalania projektu bierze się pod uwagę więźby krokwiowe, jętkowe, a także różne wiązary kratowe (uprawnienia budowlane 2021). Jednak wiązary kratowe są trudne do zastosowania, ponieważ technologia produkcji oraz montaż elementów jest bardzo skomplikowany i pracochłonny. Patrząc na tego rodzaju konstrukcje, warto zdać sobie sprawę, że z czasem będą one z pewnością zastępowane przez płaskie płytowe dachy. Zastosowanie stromych konstrukcji będzie mieć miejsce podczas renowacji zabytków albo w budownictwie wiejskim.

Dachy o stromej konstrukcji

Budynki o poprzecznym układzie

W budynkach, które mają poprzeczny układ, zastosowanie może znaleźć konstrukcja, gdzie krokwie są ułożone na podciągu oraz na ścianach podłużnych. W ten sposób obciążenie jest przekazywane na porzeczne ściany. Ważne jest odpowiednie wyprofilowanie podciągów oraz podpór na murach. Aby usztywnić cały układ należy zastosować belki prefabrykowane o typie Ue, a także wieńce w linii ścian oraz kalenicy, które są wykonane na mokro. Obiekty budowlane, w których mamy układ podłużny nośny, krokwie opierane są na ścianie środkowej oraz ścianach zewnętrznych. Zanim zacznie się układać krokwie, należy wykonać odpowiednie żelbetowe wieńce, które będą mieć gniazda, aby oprzeć krokwie (program uprawnienia budowlane). Żelbetowe wieńce muszą mieć nachyloną górną powierzchnię w dwie strony. Kąt nachylenia to 22 lub 30°. Aby rozpocząć opieranie krokwi, beton musi odpowiednio się związać i stężeć. Układanie należy wykonywać parami, po obu stronach jednocześnie. Ważne jest, aby dwie lub trzy pary usztywnić w czasie montowania beleczkami Ue.

Jaki rozstaw krokwi?

Przekrój krokwi jest teowy, na końcach ma pogrubienie. Płyty eternitowe mają wpływ na rozstaw krokwi i wynosi on 120 cm. Długość krokwi zależy od tego, pod jakim kątem pochylona jest połać oraz od szerokości traktu. Jego wymiary stopniuje się od 420 do 660, co 30 cm. Taką konstrukcję ma np. stromy dach z falistej płyty (program egzamin uprawnienia 2021). Poszczególne parametry dotyczące elementów nie różnią się od płaskich dachów. Jednak ze względu na to, że dach pochylony jest a=45°, należy zastosować odpowiednio wyprofilowane beleczki wieńcowe oraz płatwie kalenicowe kątowe. Strome dachy z falistej płyty mogą być wykonane w konstrukcji rozporowej.

Maksymalny ciężar elementów

Ważną kwestią jest maksymalny ciężar elementów składających się na więźbę żelbetową (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Montaż ręczny dachu może zostać wykonany tylko wtedy, gdy jego ciężar wynosi maksymalnie 300 kg. Jeżeli waga przekracza 300 kg, niezbędny do montażu jest żuraw, dźwig itp.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com