fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Brudna kostka brukowa

Brudna kostka brukowa przed domem potrafi całkowicie zepsuć efekt zadbanego otoczenia budynku. Niestety, nie można uniknąć jej zanieczyszczenia – z czasem więc najlepiej zaimpregnowane kostki szarzeją, pokrywając się warstwą brudu oraz plam, natomiast szczeliny zarastają mchami oraz trawą. Jak więc wyczyścić przydomowy podjazd lub ogrodowe alejki oraz zachować ich wygląd na dłużej? Sprawdź razem z nami.(uprawnienia budowlane kontakt)

Czyszczenie kostki brukowej

Po pierwsze – myjka ciśnieniowa

Do jednej z najskuteczniejszych, a tym samym najpopularniejszych metod czyszczenia kostki jest myjka ciśnieniowa z wodą. Większość zabrudzeń, które w miarę użytkowania pojawiają się na kostce, nie wnika bardzo głęboko w jej pory.(uprawnienia budowlane 2022) Wysokie ciśnienie wody pozwala więc oderwać je od powierzchni, pozostawiając naturalny kolor i czystą powierzchnię. Warunkiem skuteczności tej metody jest dobra impregnacja kostki natychmiast po jej położeniu. Duża część materiałów jest impregnowana fabrycznie, co dość wystarczająco zabezpiecza kostkę przy normalnym użytkowaniu. Zaletą myjki ciśnieniowej jest możliwość jej stosowania właściwie bez ograniczeń (nie uszkadza struktury materiału i nie powoduje odbarwień). Nadaje się także do usuwania traw i mchów ze szczelin, chociaż tutaj warto zachować ostrożność – wysokie ciśnienie może przecież wypłukiwać spoiwo, destabilizując kostkę. Po czyszczeniu konieczne może być więc dodatkowe uzupełnienie piasku. Myjki ciśnieniowe są przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem, które można wykorzystać także do czyszczenia innych powierzchni w domu i ogrodzie (np. betonu, piaskowca, cegły). Do myjki możemy dokupić różne dodatki (szczotki, końcówki do piany, lance), które znacznie ułatwiają utrzymanie kostki w czystości.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Metody chemiczne czyszczenia kostki

Jeżeli okaże się, że zabrudzenia są poważniejsze, a zwykła woda nie wystarczy, na rynku dostępne są bardziej agresywne preparaty do czyszczenia, rozpuszczane w wodzie i aplikowane na kostkę pod ciśnieniem. Tłuste plamy najlepiej jest wywabiać od razu, kiedy są jeszcze świeże, a tłuszcz nie zdąży wniknąć w pory kostki. Doskonale sprawdzają się w tej roli środki do odtłuszczania stosowane w domu, np. płyny do naczyń bądź preparaty do czyszczenia kuchni. Zawierają one aktywne środki chemiczne, które rozpuszczają tłuszcz, jednocześnie nie pozwalając mu dostać się głębiej. (uprawnienia budowlane program)Wystarczy rozpuścić trochę płynu w wodzie, a następnie przetrzeć zachlapane miejsce (nie za mocno, żeby nie wcierać tłuszczu). Sprawdzoną metodą są także różnego rodzaju absorbenty – substancje wchłaniające dobrze wodę i tłuszcz. Plamę powinno się wówczas posypać np. piaskiem lub solą i odczekać, aż zostanie wchłonięta, a miejsce po poprzedniej plamie spłukać później przy użyciu myjki ciśnieniowej. Na trudne do usunięcia zabrudzenia stosuje się również specjalne preparaty chemiczne, zawierające substancje żrące, takie jak np. wodorotlenek sodu. Docierają one w głąb porów kostki, usuwając nawet bardzo stare plamy. Doskonale radzą sobie z wieloma rodzajami zabrudzeń, w tym także z tymi tłustymi (np. z grilla lub samochodu). Ze względu na swój charakter środki te należy stosować ostrożnie tak, by nie uszkodzić kostki, w proporcjach podanych przez producenta. Preparaty chemiczne mogą odbarwiać kostkę, dlatego przed czyszczeniem najlepiej wykonać próbę na niewielkiej powierzchni, w najbardziej niewidocznym miejscu. Obecnie na rynku dostępne są chemikalia do aplikowania pod ciśnieniem, szorowania, czyszczenia maszynowego (zmywarek, szorowarek), a także preparaty w sprayu, do rozpylania bezpośrednio na kostkę. Przed zakupem powinniśmy upewnić się do jakich rodzajów kostki (jakiej marki) można stosować preparat oraz w jakich warunkach można go aplikować (temperatura, nasłonecznienie). Wydajność w dużej mierze zależy od stopnia zabrudzenia kostki.(uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.