fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym są laboratoria przeznaczenia drogowo-budowlanego?

Wbrew pozorom budownictwo to nie tylko stawianie nowych budowli. W branży budowniczej istnieją także gałęzie zajmujące się różnego typu badaniami. Jedną z nich jest laboratorium drogowo-budowlane. Bada się tam materiały, już dopuszczone do użytkowania, pod kątem spełniania określonych norm i wymagań. Pozwala to na właściwą selekcję materiałów i wybranie tych, które są pełnowartościowe (nauka do uprawnień budowlanych).

laboratoria drogowe

Na etapie badania w laboratorium można określić, czy można dopuścić dany materiał do dalszego użytku. Jeżeli nie przejdzie określonych badań bądź nie zda atestu to wniosek jest prosty – nie jest to pełnowartościowy surowiec. W budowlance drogowej najważniejsze jest, żeby użyte materiały były jak najlepsze i jak najbardziej wytrzymałe. Wiąże się to z tym, że po montażu będą codziennie narażone na różne działania – opady, obciążenia czy skrajne temperatury, i będą musiały to przetrwać (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

Wszystko zależy jednak od kąta badania próbek i przede wszystkim – od aktualnego zapotrzebowania. W laboratorium bada się taki materiał, dzięki któremu będzie możliwe wykonanie danego zlecenia.

Nie da się ukryć, że badanie takich rzeczy jest niesamowicie kosztowne (programy do uprawnień budowlanych). W związku z tym zakres badań może być ograniczony. Zwykle testuje się jedną rzecz, nie więcej. Nie każdego inwestora stać po prostu na badanie kilku rzeczy jednocześnie. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego rozwiązania.

Laboratorium w praktyce

Laborant, który pracuje w takim specjalistycznym miejscu, oprócz odpowiedniego wykształcenia musi mieć także właściwą specjalizację. Dzięki niej jest w stanie pracować w laboratorium drogowo-budowlanym.

W pierwszej kolejności w takim miejscu bada się nowe materiały, których jeszcze nie wykorzystano przy danym projekcie. W momencie, kiedy dany materiał będzie miał pozytywny wynik, zostanie do niego włączony (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). Wiąże się to z tym, że bez sprawdzenia jakości, nikt nie zaryzykuje i nie wykorzysta materiału, o którym niewiele wiadomo. Tego typu materiał poddaje się testom, żeby można było przyznać mu atest. Atest ten ma za zadanie potwierdzić jakość danego rozwiązania, a jednocześnie jest to zgoda na wykorzystanie badanego materiału w realizacji zlecenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com