fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Czym jest rekuperacja?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła. Polega na ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator. Dzięki tej maszynie możliwe jest kontrolowanie ruchu powietrza nawierzchniowego i usuwanie go z pomieszczeń oraz odzyskanie ciepła z nagrzanego już, lecz brudnego powietrza, które jest nasycone dwutlenkiem węgla oraz wilgocią.

Egzamin na uprawnienia tuż, tuż…. A Ty nie jesteś jeszcze przygotowany? Z naszymi materiałami, które pomogą Ci w nauce pójdzie o wiele łatwiej.

Działanie rekuperacji

Działanie rekuperatora polega na wyciąganiu powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień to powietrze zimne i czyste, które wyciąga się z zewnętrznej strony budynku. Drugi strumień jest powietrzem ciepłym, zużytym oraz wilgotnym zaciąganym z wnętrz pomieszczeń przez anemostaty (okrągłe kratki na suficie i ścianach). Dwa strumienie powietrza łączą się ze sobą w wymienniku ciepła (rekuperatorze), jednak nie mieszają się ze sobą, ponieważ każde z nich płynie odrębnym kanalikiem w maszynie. Powietrze ciepłe i brudne przechodzi przez wymiennik ciepła i oddaje tam swoje ciepło, a zimne i czyste powietrze przejmuje te temperaturę. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne, o zróżnicowanej średnicy, to przez nie świeże powietrze jest rozprowadzane po budynku, a brudne zabierane z niego. Zatem rekuperacja jest odpowiedzialna za nagrzewanie świeżego powietrza, ale również za oczyszczenia go z alergenów. Jest to znacząca przewaga nad normalną siecią wentylacyjną, którą zapewniają okna.

 

Do tej pory w budynkach stosowano system wentylacji grawitacyjnej. Opiera się ona na systemie kominów. Wentylacja grawitacyjna polega na jednym strumieniu powietrza wytwarzanym różnicą ciśnień między wnętrzem budynku, a otoczeniem. Jego wadą jest wyciąganie ciepłego powietrza z domu poprzez szczeliny w oknach czy ścianach. Następnie wpadające przez nie zimne i świeże powietrze, które trzeba ponownie ogrzać.  Kolejną przeciwnością tego systemu jest nowy sposób budownictwa, które opiera się na energooszczędności i pasywnym budownictwie. W tego rodzaju budynkach rezygnuje się z mostków cieplnych, czyli miejsc utraty ciepła (nieszczelne drzwi, okna itd.).  Zastosowanie rekuperacji w domu energooszczędnym jest najlepszym rozwiązaniem systemu wentylacyjnego.

Zalety i wady rekuperacji

Wykorzystanie rekuperacji w budownictwie daje mnóstwo korzyści. Dzięki rekuperacji możliwa jest oszczędność energii, zużywanej na ciągłe nagrzewanie powietrza. Rekuperacja eliminuje zanieczyszczenia spowodowane dymem oraz spalinami, jak i również chroni przed pyłkami roślin. Również neutralizuje hałas z zewnątrz budynku, przez brak potrzeby otwierania okien. Kolejną zaletą jest pełna kontrola nad systemem wentylacyjnym, co ułatwia szybkie przewietrzanie pomieszczeń jak i usuwanie wilgoci oraz zapachów.

Rozpoznaje się trzy najczęściej popełniane błędy montażu rekuperacji. Najpoważniejszym i najpopularniejszym z nich jest montaż bez wykonania projektu. Kolejnym problemem jest brak izolacji na kanałach przez co nie odzyskuje się takiej ilości energii jaką daję odpowiednia izolacja. Ostatnim błędem jest nieodpowiedni dobór średnic kanałów rekuperacji, co powoduje hałas, a to wpływa na komfort życia domowników.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com