fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czy nadzór inwestorki jest obowiązkowy?

Nadzór inwestorski zajmuje się kontrolowaniem przebiegu procesów budowlanych z ramienia inwestora. W gestii inspektora nadzoru budowlanego leży aktywna obserwacja czynności wykonywanych na placu budowy. Oczywiście, nadzór inwestorski na ogół nie jest obowiązkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy będzie to zalecenie ze strony organu, który wydaje pozwolenie na budowę. ( egzamin na uprawnienia budowlane )

Kwalifikacje inspektora nadzoru budowlanego

Przed wszystkim osoba taka musi mieć kwalifikacje do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, nazywane również uprawnieniami budowlanymi. Ponadto konieczna jest odpowiednia praktyka i wiedza budowlana. Inspektor nadzoru inwestorskiego może pojawić się na budowie już na samym początku prac budowlanych. Jego najważniejszym zadaniem jest sprawowanie kontroli nad postępem robót budowlanych oraz pilnowanie interesów inwestora. ( program z aktami na uprawnienia budowlane )

Jeśli chodzi o kwalifikacje inspektora nadzoru inwestorskiego, musi on posiadać odpowiednie wykształcenie, wspomniane wyżej uprawnienia budowlane, a także wiedzę techniczną i bogate doświadczenie w pracach na placu budowy. ( program do egzaminu na uprawnienia na komputer )

Kiedy nadzór inwestorski jest obowiązkowy?

Jak już ustaliliśmy, nadzór udział inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowy jest zazwyczaj dobrowolny. Istnieją jednak sytuacje, w których na inwestora zostanie narzucony obowiązek zatrudnienia takiej osoby. Nie jest to sytuacja spotykana w przypadku domu jednorodzinnego. Inspektor nadzoru inwestorskiego jest najczęściej obecny przy budowach o bardzo skomplikowanych konstrukcjach bądź też przy powstawaniu budynków użyteczności publicznej.

Inspektor nadzoru inwestorskiego wyjątkowo bacznie przygląda się pracy ekipy budowlanej i konsultuje na bieżąco wszystkie kwestie projektowe i techniczne z kierownikiem. W zakres jego obowiązków wchodzi także nadzorowanie zgodności sytuacji na placu budowy z założeniem w projekcie. Należy pamiętać, że funkcja, którą pełni inspektor nadzoru inwestorskiego jest bardzo ważnym i odpowiedzialnym zadaniem. (uprawnienia budowlane 2020 )

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com